StoryEditorporady prawne

Czy roszczenie osobiste wchodzi do spadku?

04.02.2020., 15:02h
Roszczenia osobiste, dla wielu istotne w kwestii spadku, ale czy z punktu widzenia prawa spadkowego mają one znaczenie? Nad tematem pochyla się Alicja Moroz, redakcyjny prawnik „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.
Czytelniczka „Tygodnika Poradnika Rolniczego” zastanawia się, czy po dziadku, który zmarł w roku minionym a posiadał prawo dożywotniego użytkowania małej działki gruntu oraz budynku mieszkalnego i budynków gospodarskich członkom rodziny dziadka przysługuje udział we własności tej działki i budynków? Odpowiada Alicja Moroz, redakcyjny prawnik „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

Roszczenie osobiste nie dotyczy każdego

Jeżeli tylko ciotka Pani korzystała z działki i budynków, do użytkowania których uprawniony był dziadek, jedynie jej przysługuje roszczenie o nieodpłatne przyznanie własności działki oraz gruntu pod budynkami. Inni spadkobiercy dziadka nie mogą się tego skutecznie domagać.

Gospodarstwo za rentę

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w latach 70. ubiegłego wieku, rolnik, który przekazał gospodarstwo rolne za rentę, mógł zatrzymać budynki wchodzące w skład nieruchomości przekazywanych państwu. Budynki takie stawały się odrębnym od gruntu przedmiotem własności. Mógł również przekazać na rzecz Skarbu Państwa gospodarstwo rolne wraz z budynkami. Wówczas na wniosek rolnika przydzielano do bezpłatnego użytkowania ...
Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 11:03