StoryEditorOgród

Dereń jadalny – odmiany, uprawa, owoce

04.01.2020., 17:01h
W Polsce dereń jest prawie zapomnianą rośliną przez sadowników i nie tylko. A może dzięki jej uprawie poszerzymy asortyment produkcji i uzyskamy dodatkowe źródło dochodu. Okres zimowy pozwoli przemyśleć, czy warto rozpocząć uprawę i jaki areał przeznaczyć.
Dereń ma bardzo szerokie zastosowanie i jest cenną rośliną z uwagi na owoce, pestki, liście, drewno oraz korzenie. Tę roślinę znano u nas już w średniowieczu a z twardego dereniowego drewna robiono koła, broń i wiele innych. Dziś uprawia się go głównie dla owoców, a te zyskują na obecnym rynku na znaczeniu. Jest wiele plantacji o powierzchni od 0,5 do 1 ha, z których owoce sprzedawane są na rynkach lokalnych. Sytuacja ta jednak może ulec zmianie, zważywszy na ceny tych owoców, które wahają się w granicach 20 do 25 zł/kg.

Nawet 200 kg z jednego krzaka

To duży krzew, dorastający do 6 m wysokości o kulistej bądź spłaszczonej koronie. Należy do roślin długowiecznych, owocujących nawet 150 lat. Na przełomie lutego i marca całą roślinę pokrywają miododajne, żółte kwiaty zebrane w baldachy po kilkanaście sztuk. Warto również zauważyć, że zarówno kwiaty, jak i pąki kwiatowe są odporne na niskie temperatury i wytrzymują nawet srogie mrozy. Dzięki wczesnemu kwitnieniu często jest uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna. Owoce derenia to pestkowce o długości ok. 2 cm, o barwie czerwonej, bordowej, a ostatnio także żółtej, d...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 18:36