StoryEditorPorady prawne

Jak podzielić spadek ze zniesieniem współwłasności ziemi?

12.12.2019., 09:12h
Gospodarstwo czy grunty rolne mające kilku spadkobierców często rodzą rodzinne spory o wykup udziałów czy zniesienie współwłasności. Jaka jest praktyka sądów i jak Kodeks cywilny reguluje takie sytuacje?
Mąż jest współwłaścicielem gruntów odziedziczonych wraz z resztą rodzeństwa po bracie, który nie założył własnej rodziny. Dwie siostry godzą się przenieść swoje udziały na męża w zamian za spłaty, ale trzecia siostra nie chce tego zrobić. Czy można zrobić tak, że najpierw siostry przekażą swoje udziały na męża, a potem mąż, mając już większość ziemi wystąpi do sądu o zniesienie współwłasności? – zapytała Czytelniczka "Tygodnika Poradnika Redakcyjnego" podczas dyżuru redakcyjnego prawnika.

 

Na te pytania odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny Tygodnika Poradnika Rolniczego: 

Taki tryb postępowania nie może być zastosowany, ponieważ konieczne jest przeprowadzenie działu spadku połączone ze zniesieniem współwłasności.

Sąd Najwyższy kilkakrotnie zajmował stanowisko w tej sprawie. Stwierdzał, że wspólność masy majątkowej w postaci spadku nabytego przez kilku spadkobierców nie stanowi współwłasności, która może być zniesiona w myśl przepisów art. 210 i następnych Kodeksu cywilnego. Konieczne jest zastosowanie przepisów art. 1035 i następnych k.c. dotyczących działu spadku. Między innymi w postanowieniu z 30 września 200...

Pozostało 41% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 05:09