StoryEditorrasy krów

Krowy hf i jersey w jednym stadzie – jakie są korzyści dla rolnika?

28.12.2019., 18:12h
Obecnie często receptą na coraz większe problemy w rozrodzie jest powrót do naturalnego krycia. Zdarzają się jednak sytuacje odwrotne, gdy poprawa cielności zostaje osiągnięta przez inseminację. Tak jest w przypadku hodowli Stanisława Zająca.
Stanisław Zając utrzymuje stado liczące blisko 100 sztuk, w tym 45 krów dojnych. Niemal 100 proc. pogłowia stanowią sztuki rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Jest też kilka sztuk rasy jersey, której mleko charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu.

Posiadanie tej rasy niewątpliwie pozytywnie wpływa na zawartość tłuszczu w mleku, które wędruje do jednego schładzalnika. To bezpośrednio przekłada się na wyższą cenę w skupie – mówi hodowca.

Wysoka wydajność nie zawsze idzie w parze z opłacalnością produkcji mleka

Średnia roczna wydajność z obory mojego rozmówcy wynosi obecnie 8500 l mleka od sztuki.

Nie zamierzamy tego poziomu za wszelką cenę zwiększać. Wspólnie z synem uważamy bowiem, że przekraczając 10 tys. l od sztuki narazimy zwierzęta na problemy zdrowotne, a to nie sprzyja opłacalności produkcji mleka. Ewentualne leczenie zwierząt jest kosztowne, ponadto negatywnie wpływa na ilość laktacji. Ze zdrowotnością naszego stada nie mamy specjalnych problemów. Największy dotyczył zacieleń, gdy kryliśmy buhajem. Problem praktycznie zniknął, gdy powróciliśmy do inseminacji. Oczywiście zdarzają się powtórki, ale ...
Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 13:04