StoryEditorświnie

Porządek ssania przy wymieniu lochy wpływa na zdrowie prosiąt

01.10.2019., 16:10h
Mleczność loch przekłada się na liczbę odchowanych prosiąt, dlatego powinno się zwracać uwagę na budowę gruczołu mlekowego, a w szczególności na liczbę sutków, ich rozmieszczenie oraz wykluczenie ewentualnych wad budowy. Najistotniejszą bowiem kwestią jest nie to, ile prosiąt locha urodzi, ale ile wykarmi i odchowa.
Zróżnicowanie masy ciała w miocie w dużej mierze wpływa na zachorowania i śmiertelność osesków. Ważne jest więc, aby prosięta szybko przybierały na wadze. Z kolei dobry przyrost masy ciała będzie głównie zależał od możliwości pobrania mleka lochy, dlatego stosowana jest standaryzacja miotów, aby wszystkie prosięta miały dostęp do sutków. To zdecyduje o liczbie odsadzonych prosiąt w ciągu roku od lochy.
 
Czas wybierania miejsca przy wymieniu wpływa istotnie na tempo wzrostu prosiąt w czasie odchowu przy lochach. Udowodniona jest też zależność między urodzeniową masą ciała prosiąt a ssanym później sutkiem. Okazuje się, że najwcześniej obierają sobie na stałe sutek prosięta o niższej masie ciała, natomiast najcięższe i najsilniejsze oseski znajdują swoje miejsce później. Większość prosiąt wykazuje preferencje do tego sutka, który pierwszy raz ssały. Wiadomo także, że różna jest atrakcyjność poszczególnych gruczołów sutkowych dla prosiąt, przy czym usytuowanie ich na listwie mlecznej ma tutaj duże znaczenie.

Najbardziej mleczne i najatrakcyjniejsze dla osesków są gruczoły piersiowe. Są one zazwyczaj najwięks...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 11:13