StoryEditorBuraki

Przepis na dobry plon buraków na... piaskach

10.01.2019., 15:01h
70 ton buraków cukrowych z hektara na czwartej klasie, w suchym roku. Ten imponujący wynik osiągnął Wojciech Kawalec ze wsi Dyniska na Zamojszczyźnie. Liczy, że w 2019 roku uda się ten wyczyn powtórzyć. 

Gospodarstwo, które pan Wojciech prowadzi od końca lat 90. ma obecnie ok. 160 ha. To głównie gleby czwartej klasy bonitacji. – Kilkanaście hektarów IIIb, kilka V, reszta IVa i IVb, przy czym głównie ta druga – wylicza nasz gospodarz. – Typowe piaski. Zanim ziemia zaczęła rodzić na zadowalającym poziomie, trzeba było lat pracy nad poprawą jej zasobności, struktury i zmianą odczynu pH gleby. – Gdy pierwszy raz posiałem buraki na tych polach, miałem zbiór w wysokości 25 t/ha. Pszenica plonowała na poziomie – 2,5–3 t/ha. Przestawiłem się z pszenicy na żyto, próbowałem rzepaku, ale wychodził na poziomie 800–1000 kg/ha. Zacząłem siać strączkowe. Nie na plon, tylko żeby poprawić strukturę gleby. Ziemie były bardzo ubogie w wapno (nawet pH 4) oraz magnez, cały czas nad tym pracowałem – opowiada Wojciech Kawalec.  

Intensywne wapnowanie gleby 

Kilka lat temu rolnik zaczął stosować na większą skalę wapno cukrowniane, czyli wapno defekacyjne będące produktem ubocznym powstającym w procesie ekstrakcji cukru. Jest stosowane w rolnictwie głównie w celu stabilizacji pH gleby. Dominuje w nim wapno w formie węglanowej. – Przy założeni...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 17:48