StoryEditorRzepak

Uprawa pasowa czy tradycyjna orka?

11.06.2019., 14:06h
Marcin Łyżwa z miejscowości Góry Lubiańskie, jest stałym Czytelnikiem „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, szczególnie bliskie są mu tematy z agronomii. Czyta, analizuje, porównuje i niejednokrotnie testuje na swoich polach sprawdzone patenty innych rolników. Od dłuższego czasu nie dawała rolnikowi spokoju uprawa pasowa. Wiele o niej czytał i w końcu w 2018 r. postanowił ją przetestować.

Na naszym terenie pasowo raczej nikt nie sieje, w tamtym roku jeszcze dwóch sąsiadów z okolicy zdecydowało się sprawdzić siew pasowy. Nurtuje mnie, czy siew pasowy i inne przygotowanie stanowiska będą miały znaczący wpływ na plonowanie rzepaku? Średni plon rzepaku, jaki uzyskuję w gospodarstwie to 3,5 czasem 4,0 t z hektara, zobaczymy jak to będzie w tym roku – zastanawia się Marcin Łyżwa.




Marcin Łyżwa prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Góry Lubiańskie w gminie Grunwald (pow. ostródzki). Zajmuje się produkcją roślinną. Uprawia 92 ha, z czego 52 ha to grunty własne. W strukturze zasiewów pszenżyto zajmuje 25 ha, jęczmień browarny – 20 ha, groch – 15 ha, rzepak – 16 ha, łubin – 7 ha, gryka – 6 ha. Pozostały areał zajmuje pszenica ozima. 

 

7 ha pasowo kontra hektar z orką

Wiodącą odmianą rzepaku w gospodarstwie jest Chrobry z Hodowli Roślin Strzelce. Jest to odmiana pochodząca z krzyżówki z Monolitem, a Monolit zawsze dobrze plonował i sprawdzał się w gospodarstwie pana Marcina. Najważniejsze, że odmiana ma bardzo dobrą zimotrwałość, nie ma wielkich wymagań glebowych, jest odporna na wyleganie, dzięki czemu nie ma...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. kwiecień 2024 07:20