StoryEditorLucerna

Wielki powrót lucerny. Jak ją uprawiać, aby uzyskać dobry plon?

12.06.2019., 10:06h
Suche lata i zapotrzebowanie na białko wolne od GMO, to dwa powody, dla których rolnicy znów częściej sięgają po lucernę w czystym siewie. Lucerniki nie są żadną nowością, były w Polsce od dawna. 

Zmienił się materiał siewny, są nowe odmiany, a przede wszystkim zmieniło się podejście do zakładania lucerników. Na początku trzeba uregulować pH gleby i stworzyć roślinie sprzyjające warunki do wzrostu i rozwoju. 

Podział obowiązków ułatwia pracę

Państwo Liniewiczowie prowadzą gospodarstwo rolne w Orżynach od 1994 roku. I od początku wszystko kręci się wokół bydła i produkcji mleka. Od kilku lat hodowcy korzystają z wiedzy i doświadczenia  niezależnego doradcy żywieniowego Tomasza  Maleckiego, który z 8 tys. kg wydajności mlecznej, zrobił ponad 10 tys. kg mleka. Wielkie znaczenie w żywieniu spełnia oczywiście lucerna.

Ściśle określony podział obowiązków ułatwia prowadzenie gospodarstwa. Pani Alina obsługuje i na bieżąco monitoruje system zarządzania stadem Alpro firmy DeLaval, poza tym zarządza stacją paszową i finansami gospodarstwa. Pan Robert zajmuje się produkcją roślinną i przygotowaniem paszy dla zwierząt. W miarę możliwości w gospodarstwie pomagają syn lub córka, na co dzień studiujący i przebywający poza miejscem zamieszkania. 

Lucerna rozwiązaniem na suche lata

Na przewidywalność pogody nie ma co ...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. kwiecień 2024 04:00