Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

14 emerytura w 2022. Dla kogi i ile wyniesie?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Pieniądze i Prawo
14 emerytura w 2022. Dla kogi i ile wyniesie?
Pieniądze i Prawo emerytury i renty
Data publikacji 17.05.2022r.

Z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów wynika, że w 2022 r. czternaste emerytury zostaną wypłacone z urzędu wraz sierpniową emeryturą lub rent. Rząd zamierza dziś, 17 maja 2022 roku, przyjąć projekt ustawy o czternastych emeryturach w 2022 r.

Do kogo trafią czternastki?

Już w połowie lutego 2022 roku, przy okazji tegorocznej waloryzacji świadczeń, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wypłatę czternastki.

  • Jest to świadczenie w wysokości najniższej emerytury, czyli 1338,44 zł brutto (uwzględniając zwolnienie z PIT, ale już nie ze składki zdrowotnej, daje 1217,98 zł "na rękę".
  • Wypłata ta trafi do emerytów i rencistów, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.
  • Jeżeli wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Rząd chce, aby tegoroczne kryteria były podobne. Nowością jest to, iż w tym roku ma obowiązywać ograniczenie dotyczące minimalnej kwoty wypłaty. Po zastosowaniu mechanizmu „złotówka za złotówkę” musi ona wynosić co najmniej 50 zł. W innym przypadku świadczenie nie będzie wypłacane.

r e k l a m a

Czternastka - komu przysługuje?

Rozwiązanie to będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych  – podaje kancelaria premiera w swoim komunikacie. 

Więcej na temat motywacji w sprawie wsparcia emerytów i rencistów w wystąpieniu Premiera podczas konferencji prasowej w Świerszczach.  

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. Kancelaria Premiera

 

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a