Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Kategoria: Pieniądze i Prawo
500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 06.10.2019r.

Wokół tzw. 500+ dla niepełnosprawnych narosło wiele mitów i wątpliwości. Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, która weszła w życie z początkiem października, wciąż budzi szereg pytań u naszych Czytelników. Odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny.

r e k l a m a

Mój tata ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności i pobiera zasiłek pielęgnacyjny wypłacany przez ośrodek pomocy społecznej. W połowie października skończy 75 lat i wiem, że wtedy ma dostać dodatek do emerytury rolniczej z KRUS. Czy tata może otrzymywać oba te świadczenia? Czy jest od nich potrącany podatek? Czy będzie mu przysługiwać 500+ dla osób niepełnosprawnych? - zapytał jeden z Czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego".


Na te pytania odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny Tygodnika Poradnika Rolniczego: 



Pana ojciec nie może jednocześnie pobierać zasiłku pielęgnacyjnego oraz dodatku pielęgnacyjnego do emerytury. Tak zwane 500+ dla osób niepełnosprawnych będzie mógł natomiast otrzymać tylko wówczas, gdy uzyska orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.  

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny

Zgodnie z art. 16 ust. 6 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego. Dodatek pielęgnacyjny organy rentowe, czyli KRUS i ZUS, przyznają z urzędu po ukończeniu przez osobę uprawnioną do renty lub emerytury 75 lat. Przyznanie dodatku pielęgnacyjnego należy zgłosić w instytucji, która do tej pory wypłacała zasiłek pielęgnacyjny. W przeciwnym razie trzeba go będzie zwrócić z odsetkami. 

Według art. 21 ust. 1 pkt 8) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zarówno zasiłki pielęgnacyjne, jak i dodatki pielęgnacyjne są zwolnione z tego podatku. Jak przewiduje ustawa z 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji obowiązująca od 1 października br., świadczenie to przysługuje osobom pełnoletnim, których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona stosownym orzeczeniem.

Osoby te nie mogą być uprawnione do emerytury ani renty lub do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych albo otrzymywać takich świadczeń w kwocie brutto przekraczającej 1600 zł. Do kwoty tej nie są doliczane zasiłki pielęgnacyjne oraz inne dodatki i świadczenia wypłacane na podstawie odrębnych przepisów (m.in. dodatki pielęgnacyjne do rent i emerytur).  

1600 brutto minus 500+, czyli ile naprawdę wyniesie dodatkowe świadczenie?

Jeśli więc osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji pobiera rentę, emeryturę lub inne świadczenie finansowane ze środków publicznych w wysokości nieprzekraczającej 1100 zł brutto, świadczenie uzupełniające będzie jej przysługiwać w kwocie 500 zł. Jeśli natomiast otrzymuje kwotę wyższą, świadczenie uzupełniające będzie odpowiadać różnicy między kwotą 1600 zł a kwotą przysługującej jej renty lub emerytury. 

Wniosek o przyznanie świadczenia uzupełniającego należy złożyć w najbliższej placówce terenowej KRUS. Osoba, która nie ma orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, do wniosku powinna dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku oraz posiadaną dokumentację medyczną, a także orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny. 
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody