Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

80 mln złotych dotacji dla mieszkańców wsi. Ale tylko dla wybranych

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Pieniądze i Prawo
80 mln złotych dotacji dla mieszkańców wsi. Ale tylko dla wybranych
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 20.09.2021r.

W październiku ma rozpocząć się nabór wniosków na zakup sprzętu komputerowego. Dotacje może objąć około 20 tysięcy rodzin z obszarów wiejskich. Jednak pomoc jest skierowana jedynie dla dzieci byłych pracowników PGR.

Cyfrowa pomoc dla dzieci z gmin popegeerowskich

Jest to pierwsza odsłona programu wsparcia samorządów „Cyfrowa gmina”. Środki dotacji pochodzą z Funduszy Europejskich, w ramach których zostanie sfinansowany zakup sprzętu oraz dwuletni dostęp do internetu dla rodzin zamieszkujących wsi dawnego pegeeru.

r e k l a m a

- Mamy bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich, którym leży na sercu dobro dzieci, szczególnie z tych obszarów i tych środowisk, które przez wiele lat nie mogły doczekać się należytej i odpowiedniej uwagi, narzędzi i wsparcia od państwa, które są dzisiaj niezbędne do tego, aby się rozwijać, żeby mieć takie szanse jak wszyscy inni mieszkańcy Polski – mówił minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Wsparcie dla rodzin, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na taki sprzęt jest niezwykle istotne. Dlatego z wielkim entuzjazmem podszedłem do pomysłu ministra Pawła Szefernakera, który zwrócił się do Kancelarii Premiera, aby – w ramach programu wsparcia samorządów – szczególną uwagę poświęcić gminom popegeerowskim i rodzinom pracowników PGR - dodał.

Dlaczego ta pomoc jest tak ważna?

r e k l a m a

Lata 2020 i 2021, a więc nadal obowiązujący czas pandemii koronawirusa i wynikające z niej zamknięcie szkół pokazały, że zdalna nauka dla wielu rodzin okazała się problemem. Zwłaszcza na terenach popegeerowskich. W związku z tym dostrzeżono problem cyfryzacji niektórych terenów wiejskich. Minister Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podczas konferencji podkreślał, że jest to rozwiązanie dla rodzin, których nie było stać na zakup sprzętu komputerowego dla swoich dzieci. Dotacje pozwolą wyrównać te nierówności i zapewnić dzieciom z tych regionów taki sam dostęp jaki mają inni.

Jaka jest maksymalna kwota dofinansowania?

Na zakup komputera i opłacenie dostępu do Internetu będzie można uzyskać do 3,5 tys. złotych. Jedyne co musi zrobić rodzic, aby je uzyskać, to złożyć proste oświadczenie w szkole. Następnie szkoły przekażą tę informację do swoich samorządów, a te dalej do ministerstwa. Ma być szybko i prosto.

Pomoc trafi do mieszkańców ponad 800 popegeerowskich gmin, czyli do ponad 30% wszystkich gmin w Polsce. Minister podkreśla, że inicjatywa ta jest niezywkle ważna. 

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Zestaw dzwonków na telefon Tygodnik Poradnik Rolniczy

Zestaw dzwonków na telefon Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

30,00 zł SPRAWDŹ

- Chcemy, aby pieniądze dotarły do gmin najpóźniej do końca tego roku. Liczę na to, że uda się to wcześniej - w miesiąc, półtora od momentu złożenia wniosku. To priorytetowy projekt – powiedział minister Janusz Cieszyński. - Szacujemy pomoc dla około 20 tysięcy dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Jeśli jednak zapotrzebowanie będzie większe, będziemy te środki zwiększać. Tak, by zrealizować wszystkie potrzeby – dodał.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie Cyfryzacja KPRM

Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a