Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Odszkodowanie czy renta po stwierdzeniu rolniczej choroby zawodowej

Alicja Moroz
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Odszkodowanie czy renta po stwierdzeniu rolniczej choroby zawodowej
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 05.10.2021r.

Stwierdzono u mnie rolniczą chorobę zawodową. W związku z tym mam pytanie: czy KRUS powinien mi przyznać rentę od daty złożenia wniosku, czy dopiero od otrzymania decyzji sanepidu?

r e k l a m a

Czym jest rolnicza choroba zawodowa?

W myśl art. 12 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, za rolniczą chorobę zawodową uważa się chorobę, która powstała w związku z pracą w gospodarstwie rolnym, jeżeli choroba ta jest objęta wykazem chorób zawodowych określonych w przepisach wydanych na podstawie Kodeksu pracy. Wykaz ten zawiera Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.

Kto dokonuje oceny czy dana choroba jest rolniczą chorobą zawodową?

Zgodnie z art. ­46 ust. 5 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, stwierdzenia rolniczej choroby zawodowej dokonuje właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny w trybie określonym w tym rozporządzeniu. Warunkiem wydania decyzji przez organy Inspekcji Sanitarnej o stwierdzeniu choroby zawodowej jest rozpoznanie przez uprawnioną lekarską jednostkę orzeczniczą choroby określonej w wykazie chorób zawodowych oraz istnienie związku przyczynowego pomiędzy tą chorobą a czynnikami szkodliwymi dla zdrowia występującymi w środowisku pracy rolnika.

Kiedy rolnicza choroba zawodowa kwalifikuje rolnika do renty?

Jeżeli rolnicza choroba zawodowa spowodowała stały lub długo­trwały uszczerbek na zdrowiu, należy się Panu jednorazowe odszkodowanie. Do przyznania renty konieczne jest natomiast stwierdzenie całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Zarówno o rozmiarze uszczerbku na zdrowiu, jak i o niezdolności do pracy orzekają lekarze rzeczo­znawcy KRUS. Od orzeczenia lekarza rzeczoznawcy przysługuje odwołanie do komisji lekarskiej KRUS.

Kiedy wypłata świadczenia?

Dopiero prawomocne orzeczenie lekarza rzeczoznawcy Kasy lub orzeczenie komisji lekarskiej Kasy stanowi podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczeń przewidzianych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym. W orzeczeniu lekarskim powinna być określona data powstania niezdolności do pracy. Zgodnie z art. 129 ust.  1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który ma zastosowanie również w przypadku świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników, świadczenia emerytalno-rentowe wypłaca się, poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń. Nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody