Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

ARIMR nie uznaje części wniosków rolników o dopłaty do nawozów. Dlaczego?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Pieniądze i Prawo
ARIMR nie uznaje części wniosków rolników o dopłaty do nawozów. Dlaczego?
Pieniądze i Prawo wiadomości
Data publikacji 07.06.2022r.

Obecny rok jest dla rolników szczególnie trudny na wielu płaszczyznach. Nic dziwnego, że oczekują od Rządu pomocy, a nie stawiania formalnych przeszkód. Tym razem problematyczne okazały się pewne zasady regulaminu wniosków o dopłaty do nawozów. Chodzi o datę jego złożenia, ponieważ ARIMR uznaje wyłącznie termin jego wpływu. Co to oznacza dla rolników?

Oznacza to, że wnioski dostarczone do Agencji pocztą po 31 maja nie są rozpatrywane. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w resorcie rolnictwa wnioskuje o uznanie daty stempla na przesyłce.

O co chodzi z datą składania wniosków o dopłaty do nawozów?

Sprawa dopłat do zakupionych nawozów, jest obecnie dla większości rolników priorytetowa. Niestety, ale czas składania wniosków o pomoc z tego tytułu, zbiegł się z wykonywaniem prac polowych i nie każdy rolnik miał możliwość wysłać wniosek wcześniej niż z końcem maja.

Dlatego część wnioskodawców wysłała komplet dokumentów poprzez Pocztę Polską, które dotarły do Agencji po 31 maja br. Tak dostarczone dokumenty nie są uznawane przez ARiMR.

Niestety, ale część rolników nie otrzymało wszystkich szczegółowych zasad pomocy. W przypadku tego programu, inaczej niż w przypadku wielu innych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie uznaje wniosków, które wpłynęły do siedziby biura po 31 maja 2022 roku. Data stempla pocztowego nie ma tu znaczenia.

W związku z powyższym samorząd rolniczy 6 czerwca 2022 r. do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka z prośbą o wprowadzenie zmian w programie, tak aby wnioski złożone do 31 maja br. zostały rozpatrzone, czyli uznano jak we wszystkich wnioskach datę stempla pocztowego.

Data złożenia wniosków o dopłaty do nawozów to nie jedyny problem rolników

KRIR sygnalizuje również, że problematyczna dla rolników jest zasada kolejności składania wniosków, zgodnie z którą  warunkiem przyznania pomocy do zakupionych nawozów jest uprzednie złożenie wniosku o przyznanie płatności obszarowych w 2022 r.

Zarząd KRIR zwraca się o uznanie wniosków, jeżeli wpłynęły one przed wnioskami o płatności bezpośrednie, czyli w odwrotnej kolejności. Powodem była nieświadomość rolników, że kolejność ta ma znaczenie, a więc najpierw wniosek o płatności obszarowe, potem o wsparcie do nawozów.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie KRIR

Fot. M. Kalinowski

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a