Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

ARiMR wypłacił rolnikom 32 mld zł dotacji i dopłat w 2022 r. Na co poszły pieniądze?

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Pieniądze i Prawo
ARiMR wypłacił rolnikom 32 mld zł dotacji i dopłat w 2022 r. Na co poszły pieniądze?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 04.01.2023r.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokonała podsumowania pieniędzy, które wypłaciła rolnikom w 2022 roku. ARiMR sfinansowała między innymi dopłaty w ramach płatności bezpośrednich, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i pomocy krajowej. Na co poszło najwięcej pieniędzy?

Ile pieniędzy ARiMR wydała na płatności bezpośrednie?

Sektor płatności bezpośrednich obejmuje największą część pieniędzy, które ARiMR wypłaciła rolnikom w 2022 roku. To nie pierwszy raz - także w poprzednich latach udział płatności bezpośrednich w całej sumie dopłat był największy. 

W 2022 roku do rolników trafiło w ramach tego programu ok. 17 mld zł. Jak informuje Agencja, ponad 12,92 mld zł stanowią zaliczki (dopłaty bezpośrednie 10,78 mld zł i płatności obszarowe PROW – 2,14 mld zł). Przez cały rok wpłynęły wnioski od 1,265 mln rolników. Część pieniędzy jeszcze nie trafiła na ich konta, jednak zgodnie z planem wypłaty mają trwać do 30 czerwca 2023. Cały budżet na płatności bezpośrednie wynosił w minionym roku ok. 16,96 mld zł.

r e k l a m a

Na co poszły pieniądze z PROW?

Drugie miejsce pod względem udziału procentowego w wypłaconych przez ARiMR w 2022 roku dotacjach zajęły te z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Łączna suma tych dotacji wyniosła 9,6 mld zł. 

Jak się okazuje, największym zainteresowaniem w ramach PROW cieszyły się programy dotyczące modernizacji i restrukturyzacji gospodarstw. Agencja podkreśla także, że w 2022 roku przeprowadzono ponad 20 naborów skierowanych bezpośrednio do producentów rolnych, a w ofercie PROW pojawiły się nowe działania. 

Co jeszcze dofinansowała ARiMR w 2022 roku?

Ostatnie dwa sektory, dofinansowywane w 2022 roku przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, to pomoc krajowa oraz Program Operacyjny „Rybactwo i Morze”. W ramach pierwszego z wymienionych do beneficjentów trafiło ponad 5 mld zł. W przypadku pomocy krajowej widoczne są realne potrzeby rolników, bowiem pieniądze poszły głównie na dopłaty do nawozów mineralnych (ok. 2,61 mld zł), wsparcie producentów loch (ok. 2 mld zł) oraz rodzin rolniczych, które poniosły straty w wyniku działania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (ok. 591,4 mln zł). 

Z kolei beneficjenci programu “Rybactwo i Morze” mogli wziąć udział łącznie w 25 naborach wniosków. Na ich podstawie otrzymali dopłaty - w sumie ok. 270 mln zł przez cały rok 2022. 

r e k l a m a

Jak Agencja podsumowuje pracę w 2022 roku?

Prezes ARiMR, Halina Szymańska, w jednym z wywiadów przyznała, że jest zadowolona z tempa pracy tej instytucji, dzięki któremu potrzebne środki mogą stosunkowo szybko wpływać na konta rolników. 

- Na ocenę działania Agencji duży wpływ mają tempo i skala wypłacanych środków. Trzeba powiedzieć, że te wyniki są bardzo dobre. Dziękuję wszystkim pracownikom, których zaangażowanie pomogło, by wsparcie szybko trafiło do tych, którzy go oczekiwali – powiedziała.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements

Widziałeś już nasze video "Rząd powinien dać rolnikom nawozy zamiast kiełbasy. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a