StoryEditorGMO

Bez polskiej soi nie jesteśmy gotowi na zakaz stosowania pasz GMO

22.11.2022., 10:11h
Jak bumerang wraca temat zakazu stosowania pasz GMO. Pomimo tego, że od 2019 r. obowiązuje w Polsce Ustawa o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów, która daje konsumentom wybór, jakie produkty chcą kupować a producentom żywności szanse konkurowania na rynku.

Zmiana ustawy o paszach

Na początku listopada (tj. 2.11) Rada Ministrów przyjęła Projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach, która przesuwa zakaz stosowania w Polsce pasz GMO. Według jednego komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Rady Ministrów zakaz stosowania pasz GMO zostanie wprowadzony już od stycznia 2024 r., drugiego – od stycznia 2027 r. Ze względu na to, że treść projektu ustawy nie jest dostępna, nie można tego zweryfikować. Czekamy na informacje resortu rolnictwa w tej sprawie. Czy nasz przemysł paszowy oraz rolnicy są w ogóle na to gotowi?

O możliwości zwiększonego wykorzystania rodzimych surowców białkowych w celu zastąpienia, a przynajmniej uzupełnienia, importowanej poekstrakcyjnej śruty sojowej GMO dyskutuje się w Polsce od wielu lat. Tym razem krajowi legislatorzy, tłumacząc wprowadzenie tego zakazu powołują się na długoterminową inicjatywę Komisji Europejskiej, która wskazuje na potrzebę odbudowy rynku roślin białkowych, co zostało ujęte w strategii „Od pola do stołu”.

Sprowadzamy coraz więcej soi

Sprawa jest bardzo poważna, bo zapotrzebowanie na surowce wysokobiałkowe poza sezono...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 23:26