Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy ceny zbóż w 2020 wzrosną na rynkach światowych?

Czy ceny zbóż w 2020 wzrosną na rynkach światowych?
Pieniądze i Prawo Informacje rynkowe
Data publikacji 09.01.2020r.

Podczas Agro Akademii eksperci próbowali przewidzieć czy ceny zbóż na globalnych rynkach wzrosną i czy będzie to miało przełożenie na ceny uzyskiwane przez polskich rolników. Jakie czynniki mogą wpływać na ceny produktów rolnych w najbliższym czasie?

Podczas ostatniej Agro Akademii zorganizowanej pod koniec 2019 roku przez bank BNP Paribas omawiano głównie kwestie związane z rolą kobiet na wsi i w rolnictwie. Jednak dość dużo miejsca poświecono także omówieniu kwestii gospodarczych związanych z rolnictwem i tendencji, jakie będą kształtować rynki rolne w najbliższym czasie.

 

r e k l a m a

Ceny żywca wieprzowego niemal zrównały się z cenami wołowiny

W przypadku produkcji mięsa wołowego w Polsce cały czas są odczuwalne skutki afery związanej z nielegalnym ubojem. Jej eksport z naszego kraju spadł o 9% w porównaniu z 2018 rokiem. Średnie ceny za kilogram żywca wołowego, jak i wieprzowego niemal się zrównały. Historycznie taka sytuacja tylko raz miała miejsce – mówiła Marta Skrzypczyk, dyrektor Biura Analiz Makro-ekonomicznych Sektora Agro BNP Paribas.

 

Poziom zapasów zbóż na świecie maleje, co może wpłynąć na cenę zbóż 

W 2019 roku duże zmiany wystąpiły nie tylko na rynku wołowiny i wieprzowiny, ale także zbóż i warzyw. Wpływ na te surowce miały kwestie związane z występowaniem na całym świecie epidemii ASF, kwestie klimatyczne oraz oddziaływanie rolnictwa na środowisko naturalne. W najbliższych latach rolnicy będą musieli sprostać wyzwaniom, które związane będą z ograniczaniem przeobrażeń klimatycznych.

Ceny zbóż są stabilne. Od trzech lat ich konsumpcja na świecie rośnie. Jest też większa niż globalna produkcja. Nie oznacza to jednak, że zbóż brakuje. Są bowiem spore zapasy ziarna, wynoszące około jednej trzeciej do jednej czwartej całkowitego spożycia zbóż w danym roku. Z roku na rok jednak poziom zapasów maleje przy wzrastającej jednocześnie konsumpcji. Oznacza to, że w przypadku wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych i trudnego roku wegetacyjnego, a co za tym idzie – niższych plonów, może być silna reakcja w kwestii cen zbóż – mówiła Skrzypczyk.

 W przypadku wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych topniejące zapasy zbóż mogą powodować wzrost cen zbóż – mówiła Marta Skrzypczyk, dyrektor Biura Analiz Makro-ekonomicznych Sektora Agro BNP Paribas  (Fot Tomasz Ślęzak)

W przypadku wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych topniejące zapasy zbóż mogą powodować wzrost cen zbóż – mówiła Marta Skrzypczyk, dyrektor Biura Analiz Makro-ekonomicznych Sektora Agro BNP Paribas  (Fot. Tomasz Ślęzak)

 

r e k l a m a

Czy w najbliższym czasie czeka nas stabilizacja światowych cen zbóż? 

Światowe zapasy spadły poniżej 30% światowej produkcji zbóż. Nieprzewidywane i gwałtowne zjawiska klimatyczne, które mogłyby spowodować spadek produkcji, mogłyby wpłynąć na rynkowe ceny.
W 2007 roku zapasy wynosiły tylko 19% rocznego zużycia. W latach 2008–2009 światowe ceny zbóż były więc bardzo wysokie. 

Aktualny ich poziom powoduje na rynku stabilizację. Nie pozwala też na giełdowe spekulacje. Fundusze nie inwestują w zboża, bo nie widzą szans na gwałtowne wzrosty cen. 

 

Tomasz Ślęzak 
Fot. Pixabay 

Widziałeś już nasze video "Jak zarobić na zbożach ozimych przy kosmicznych cenach nawozów?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a