Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy działalność gospodarcza w domu rolnika oznacza wyższy podatek?

Kategoria: Pieniądze i Prawo
Czy działalność gospodarcza w domu rolnika oznacza wyższy podatek?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 16.12.2019r.

Kolejny ciężki rok w rolnictwie powoduje, że często nasi domownicy dla podreperowania budżetu podejmują dodatkową działalność gospodarczą. Z jakimi niespodziankami wiąże się prowadzenie firmy w domu rolnika?

r e k l a m a

Jestem rolnikiem. Córka rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w moim domu. Urząd gminy naliczył mi za dom wysoki podatek od nieruchomości. Czy jest to zgodne z prawem? – z takimi wątpliwościami zwrócił się do redakcji "Tygodnika Poradnika Rolniczego" jeden z Czytelników.

 

Na to pytanie odpowiada dr hab Aneta Suchoń, profesor UAM: 

Jeżeli Pani córka wykorzystuje jeden pokój czy część domu tylko i wyłączenie na prowadzenie działalności gospodarczej, to wtedy za tę powierzchnię płacić należy wyższy podatek. Działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły (ustawa z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców).

Według art. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.

Stawka podatku od budynków (ich części) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych (ich części) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wynosi obecnie maksymalnie 23,47 zł / 1 m
powierzchni użytkowej.

W przypadku, gdy córka wykorzystuje pokój do działalności gospodarczej, a jednocześnie pokój ten spełnia funkcje mieszkalne to z reguły nie płaci się wyższego podatku od nieruchomości. W tym zakresie odnotować należy różne interpretacje. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 11 sierpnia 1992 r. (sygn. akt SA/Wr 650/92) w uzasadnieniu podkreślił, że wyższa stawka podatku od nieruchomości wymaga aby część budynku mieszkalnego była przeznaczona dla prowadzenia w niej działalności gospodarczej z wyłączeniem funkcji mieszkalnych i innych, związanych z zamieszkiwaniem w budynku. Konieczne jest zatem, w opinii NSA, ustalenie bezpośredniego związku między częścią budynku mieszkalnego i rodzajem wykonywanej przez podatnika czy inną osobę działalności.

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody