Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy dziecko może jednocześnie dostać spadek po ojcu i rentę rodzinną?

Michał Czubak
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Czy dziecko może jednocześnie dostać spadek po ojcu i rentę rodzinną?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 16.12.2020r.

Zmarł mój zięć. Jego córka, a moja wnuczka uczy się w liceum i ma zamiar studiować. Zięć prowadził gospodarstwo rolne. Kto dziedziczy po zięciu? Czy wnuczce należy się renta rodzinna?

r e k l a m a

Kto dziedziczy spadek po zmarłym?

Według art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Zatem Pani córka i wnuczka dziedziczą po połowie spadku.

Artykuł 29 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników stanowi, że renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego:

  • emeryta lub rencisty mającego ustalone prawo do emerytury albo renty rolniczej z ubezpieczenia,
  • ubezpieczonego, który w chwili śmierci spełniał warunki do uzyskania emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy (przyjmuje się, że był on całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym).

Komu przysługuje renta rodzinna?

Z kolei art. 30 ww. ustawy określa, że renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który m.in. podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres, np. 5 lat, jeżeli całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w wieku powyżej 30 lat.

Jacy członkowie rodziny są uprawnieni do pobierania renty rodzinnej?

r e k l a m a

Do renty rodzinnej są uprawnieni następujący członkowie rodziny zmarłego:

  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełno­letności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
  • małżonek (wdowa, wdowiec),
  • rodzice – jeżeli spełniają warunki do uzyskania takiej renty w myśl przepisów emerytalnych.

Kiedy wnuczka otrzyma rentę rodzinną?

Wnuczka może otrzymywać rentę rodzinną do 25. roku życia, jednak tylko gdy będzie kontynuowała naukę w szkole, czyli studiowała.

Według art. 32 ww. ustawy, wypłata renty rodzinnej przysługującej osobie pełnoletniej ulega zawieszeniu, jeżeli uprawniony prowadzi działalność rolniczą. Uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał jej prowadzenia, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa. Za zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej uznaje się również dzierżawę gruntów na podstawie umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat, której zawarcie potwierdził wójt (art. 28 ust. 4).

Zatem wnuczka powinna złożyć wniosek o rentę rodzinną do KRUS, a grunty rolne oddać w dzierżawę.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody