Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy komisje suszowe wrócą na pola i będą szacować szkody?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Czy komisje suszowe wrócą na pola i będą szacować szkody?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 11.08.2022r.

Resort rolnictwa ustosunkował się do wniosku, jaki pod koniec czerwca przedstawił Prezes DIR – Ryszard Borys ws. podjęcia działań umożliwiających szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy przez komisje suszowe. Jaka jest odpowiedź ministra rolnictwa?

W odpowiedzi na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej, MRIRW powołuje się na przepisy związane z określeniem wskaźników klimatycznego bilansu wodnego, które ustalane są na podstawie danych przedstawionych przez IUNG-PIB, a które następnie pozwalają na szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy.

r e k l a m a

Obecnie szacowanie szkód jest możliwe przez elektroniczną aplikację

Od 2020 roku rolnicy, których uprawy zdziesiątkowała panująca susza, mają możliwość składania wniosków o szacowanie szkód za pomocą aplikacji do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obowiązująca aplikacja zastąpiła powoływane wcześniej przez wojewodę tzw. komisje suszowe.

W dalszej części listu przesłanego przez resort rolnictwa przedstawione są kroki jakie należy przejść, aby poprawnie złożyć wniosek suszowy poprzez aplikację. Ta forma składania wniosku pozwala na wielokrotne uzupełnianie strat. Potwierdzenie zgłoszenia można wysłać do 15 października za pomocą Profilu Zaufanego. Atutem elektronicznego składania wniosku o szacowanie szkód w uprawach jest automatyczna weryfikacja wprowadzonych danych na podstawie informacji posiadanych przez ARIMR i IUNG.

Wysokość pomocy za 1 ha powierzchni upraw rolnych w zależności od występującej szkody wynosi 500 zł.

Czy komisje suszowe wrócą na pola i będą szacować szkody?

Odpowiadając na tytułowe pytanie - to się okaże.

Decyzja o uruchomieniu dodatkowej pomocy w związku z tegoroczną suszą będzie mogła zostać podjęta po szacowaniu szkód powstałych w gospodarstwach rolnych w wyniku tegorocznych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - uzasadnia Ryszard Bartosik, pełnomocnik ministra rolnictwa.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Źródło: DIR

Fot. envato.com

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a