r e k l a m a

Partner serwisu

Czy można dochodzić alimentów za okres przed wniesieniem sprawy?

Pieniądze i Prawo Alimenty
Data publikacji 30.01.2019r.

Nasza córka urodziła dziecko. Jego ojciec je uznał, ale nie dokłada się do utrzymania. Córka chce wnieść sprawę o alimenty. Czy może ich dochodzić także za okres wcześniejszy, tj. od urodzenia dziecka?

r e k l a m a

Córka może wystąpić wraz z dzieckiem z pozwem nie tylko o alimenty, ale także domagać się pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania w okresie porodu.

Zgodnie z art. 141 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ojciec dziecka niebędący mężem jego matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu poniosła inne konieczne wydatki lub straty majątkowe, może żądać, żeby ojciec pokrył odpowiednią ich część. Roszczenia matki z powyższego tytułu przedawniają się z upływem lat trzech od dnia porodu. 

W pozwie o alimenty należy też wnioskować o pokrycie niezaspokojonych potrzeb dziecka z czasu sprzed wniesienia powództwa. Taką możliwość przewiduje art. 137 § 2 k.r.o, zgodnie z którym niezaspokojone potrzeby uprawnionego z czasu przed wniesieniem powództwa o alimenty sąd uwzględnia, zasądzając odpowiednią sumę pieniężną. W uzasadnionych przypadkach sąd może rozłożyć świadczenie na raty.
 

Przepis ten stanowi wyjątek od zasady, zgodnie z którą alimenty służą zaspokajaniu bieżących potrzeb uprawnionego. Dochodzenie ich za okres sprzed wniesienia pozwu dopuszczalne jest tylko w sytuacjach wyjątkowych. Konieczne będzie wykazanie, że usprawiedliwione potrzeby dziecka związane z utrzymaniem lub wychowaniem nie zostały za ten okres zaspokojone lub że nie zostały zaspokojone przez zobowiązanego, ale zaspokojono je inaczej, np. dzięki pożyczkom. Brzmienie art. 137 § 2 k.r.o. wskazuje, że sąd „niezaspokojone potrzeby uprawnionego” bierze pod uwagę z urzędu, a nie na wniosek, jednak warto w pozwie o to wnioskować.

Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody