Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy można przejąć dzierżawioną ziemię przez zasiedzenie?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 22.04.2021r.

Od 40 lat użytkuję grunty rolne, których nie jestem właścicielem. Początkowo właścicielem była gmina, a potem osoba prywatna. Przez kilka lat płaciłem podatki, a potem uiszczał je właściciel. Czy jest szansa, abym został właścicielem tych gruntów?

r e k l a m a

Kiedy nastąpi nabycie własności w drodze zasiedzenia?

Jeżeli ma Pan umowę dzierżawy lub bezumownego użytkowania z właścicielem (nawet ustną), nie nabędzie Pan własności w drodze zasiedzenia, gdyż jest Pan posiadaczem zależnym.

Według art. 172 Kodeksu cywilnego, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność przez zasiedzenie, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze – wtedy nabywa jej własność po upływie lat trzydziestu.

Kto może zająć nieruchomość rolną przez zasiedzenie?

Nabyć nieruchomość rolną w rozumieniu przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego przez zasiedzenie może jedynie rolnik indywidualny, jeżeli – ustalona zgodnie z przepisami art. 5 ust. 2 i 3 tej ustawy – powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 25 stycznia 2001 r. (sygn. akt: IV CKN 242/00) orzekł, że przepis art. 172 § 1 k.c. wymaga wykonywania przez posiadacza, który nie jest właścicielem, czynności faktycznych w odniesieniu do posiadanej nieruchomości, wskazujących na samodzielny, rzeczywisty i niezależny od woli innej osoby stan władztwa.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody