r e k l a m a

Partner serwisu

Czy można przekazać grunty rolne jako darowiznę, jeśli są objęte umową dzierżawy?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 02.12.2020r.

Od kilku lat dzierżawię grunty rolne. Zastanawiam się, czy przysługuje mi prawo pierwokupu. Czy mogę wystąpić do właściciela, aby sprzedał mi grunt? Czy właściciel może sprzedać część gruntów osobie trzeciej, skoro do końca dzierżawy pozostało 5 lat? Czy właściciel może przekazać część gruntów w drodze darowizny synowi, skoro ja mam umowę dzierżawy?

r e k l a m a

Kiedy dzierżawcy przysługuje prawo pierwokupu gruntu?

Artykuł 3 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego określa, że w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej przez 3 lata, licząc od tej daty, oraz nabywana nieruchomość rolna wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy.

Kiedy nie przysługuje prawo pierwokupu?

O treści umowy sprzedaży nieruchomości rolnej zawiadamia się dzierżawcę tej nieruchomości, jeżeli umowa dzierżawy trwała co najmniej 3 lata od dnia jej zawarcia. Prawo pierwokupu nie przysługuje, jeżeli nabywcą nieruchomości rolnej jest osoba bliska zbywcy.

Co istotne, może Pan wykonać prawo pierwokupu dopiero, gdy właściciel będzie chciał sprzedać nieruchomość i zawarta zostanie umowa zobowiązująca w formie aktu notarialnego. Wtedy w ciągu miesiąca będzie Pan mógł wykonać prawo pierwokupu. Oczywiście może Pan zawsze wnioskować do właściciela o sprzedaż dzierżawionych gruntów rolnych, ale decyzja należy do niego.

Czy dzierżawiony grunt można przekazać w darowiźnie?

r e k l a m a

Jeżeli chodzi o przekazanie w darowiźnie przez właściciela części gruntów będących w dzierżawie na rzecz syna czy sprzedaży na rzecz osoby trzeciej, to z jednej strony Kodeks cywilny zezwala na takie działanie, bowiem według art. 678 § 1 w związku z art. 694 k.c., w razie zbycia rzeczy dzierżawionej w czasie trwania dzierżawy nabywca wstępuje w stosunek dzierżawy na miejsce zbywcy. Z drugiej jednak strony art. 2b wymienionej ustawy określa, że nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, natomiast w przypadku osoby fizycznej – prowadzić to gospodarstwo osobiście. W tym okresie nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom.

Powstaje zatem problem. W tym zakresie występują różne interpretacje. Dominujący jest pogląd, że przenoszenie własności nieruchomości rolnych, gdy są one w dzierżawie, jest obecnie co do zasady ograniczone (zarówno na osoby trzecie, jak i osoby bliskie). Jest ono natomiast możliwe, gdy na przykład w planie zagospodarowania przestrzennego grunty rolne przeznaczone są na cele inne niż rolne. Wtedy bowiem nie ma zastosowania wymieniona wyżej ustawa.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody