Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy można zmniejszyć powierzchnię gruntów objętych dopłatami rolno-środowiskowo-klimatycznymi?

dr Aneta Suchoń
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Czy można zmniejszyć powierzchnię gruntów objętych dopłatami rolno-środowiskowo-klimatycznymi?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 20.08.2021r.

Jeden z rolników-Czytelników Tygodnika Poradnika Rolniczego pobiera dopłaty rolno-środowiskowe. Jednak zastanawia się czy może teraz zmniejszyć powierzchnię gruntów objętych płatnością lub zlecić część prac w gospodarstwie innemu rolnikowi?

r e k l a m a

Od dwóch lat pobieram płatności rolno-środowiskowe. Mam kłopoty ze zdrowiem. Czy można zmniejszyć powierzchnię gospodarstwa rolnego objętego płatnościami, np. przekazując część gruntów rolnych synowi? Czy mogę zlecić wykonanie pewnych prac polowych osobom trzecim?

Nie można zmienić wielkości obszaru objętego dopłatami rolno-środowiskowo-klimatycznymi. Jednak są pewne wyjątki. Jakie? 

Kwestie zmiany powierzchni reguluje § 6 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” objętego PROW 2014–2020. Wskazuje on, że wielkość obszaru objętego zobowiązaniem oraz miejsce realizacji tego zobowiązania nie podlegają zmianie w trakcie jego realizacji, z wyjątkiem:

  • zmiany wielkości obszaru objętego zobowiązaniem w ramach wariantu 2.1 (pakiet 2. Ochrona gleb i wód: a) wariant 2.1. Między­plony), lecz nie więcej niż o 15% w stosunku do wielkości obszaru objętego tym zobowiązaniem w pierwszym roku jego realizacji, lub zmiany miejsca realizacji tego zobowiązania,
  • zmiany wielkości obszaru objętego zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym w ramach danego wariantu pakietu wymienionego w § 4 ust. 1 pkt 6 (pakiet 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie) lub zmiany miejsca jego realizacji.

Rozporządzenie wskazuje także, że w przypadku przeniesienia posiadania części gruntów położonych na obszarze objętym zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym w ramach wariantu 2.1, wielkość obszaru objętego tym zobowiązaniem może podlegać zmianie, lecz nie więcej niż o 15% w stosunku do wielkości obszaru objętego tym zobowiązaniem po dokonaniu przeniesienia posiadania tych gruntów. Natomiast wielkość obszaru objętego zobowiązaniem w ramach wariantu 2.1 (pakiet 2. Ochrona gleb i wód: a) wariant 2.1. Międzyplony) kontynuowanym przez innego rolnika na tych gruntach, których posiadanie zostało przeniesione, może podlegać zmianie, lecz nie więcej niż o 15% w stosunku do wielkości obszaru tych gruntów.

Jakich zmian może dokonać rolnik w ramach realizacji zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego?

r e k l a m a

W ramach realizacji zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego rolnik może dokonywać zmiany uprawianych roślin lub miejsca ich uprawy objętych tym zobowiązaniem, pod warunkiem że mimo dokonania tych zmian są spełnione warunki przyznania płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej z tytułu realizacji tego zobowiązania. Zmiany te są natomiast zgodne z zasadami wymienionymi powyżej. W przypadku uprawy drzew owocowych lub w przypadku trwałych użytków zielonych lub obszarów przyrodniczych zmiany są niedopuszczalne.

Ponadto zgodnie z § 29 wymienionego rozporządzenia, w przypadku przeniesienia w wyniku umowy sprzedaży, dzierżawy lub innej umowy posiadania gruntów lub stada objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym podjętym przez rolnika, które nastąpiło po doręczeniu decyzji w sprawie przyznania pierwszej takiej płatności, nowemu posiadaczowi tych gruntów lub stada mogą być przyznane kolejne płatności, jeżeli spełnione są wymagania określone w przepisach.

Czy rolnik pobierając dopłaty rolno-środowiskowo-kloimatyczne musi samodzielnie wykonywać pracę na gruntach obhjętych płatnościami? 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 22 stycznia 2020 r. (sygn. akt: III SA/Po 509/19) orzekł, że rolnik nie jest zobowiązany do bezpośredniej pracy na gruntach. Nie musi więc stosownych czynności agrotechnicznych wykonywać osobiście. Posiadanie gruntu może polegać na zlecaniu osobom trzecim dokonania stosownych zabiegów. Istotne jest jednak to, aby rolnik miał decyzyjność, jak, co, gdzie i kiedy na gruncie zasiać, komu i kiedy zlecić prace polowe. Prace te nie mogą mieć charakteru sporadycznego, ale muszą trwać przez cały rok kalendarzowy.

dr hab, prof. UAM Aneta Suchoń,
fot. Pixabay.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody