r e k l a m a

Partner serwisu

Partner

Czy należy zapłacić podatek VAT od dzierżawy ziemi pod fotowoltaikę?

Pieniądze i Prawo Przepisy prawa
Data publikacji 23.09.2018r.

Oddałem w dzierżawę grunty pod budowę elektrowni fotowoltaicznej. Spółka, której wydzierżawiłem ziemię twierdzi, że taki podatek mnie nie obowiązuje. Nikt nie potrafi jednak udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi, czy muszę płacić tenże podatek?

r e k l a m a

Dzierżawcy pod budowę fotowoltaiczną zwolnieni z podatku VAT

Producenci rolni, którzy oddali grunty w dzierżawę pod budowę elektrowni fotowoltaicznej, co do zasady zwolnieni są z uiszczania podatku VAT na podstawie art. 113 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Według tego przepisu zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku przekroczy powyższą kwotę, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Takie zwolnienie odnosi się do rolników ryczałtowych.

Natomiast rolnicy, którzy rozliczają VAT na zasadach ogólnych,  muszą pamiętać, że po przekroczeniu kwoty sprzedaży 200 tys. zł trzeba płacić VAT. Jednocześnie należy kwestie VAT wyjaśnić w Urzędzie Skarbowym, właściwym dla danego producenta rolnego, gdyż interpretacje ulegają zmianie. 

dr hab. Aneta Suchoń

Widziałeś już nasze video "Poznaj Tygodnik Poradnik Rolniczy - gazetę, która zawsze stoi po stronie rolnika"?

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody