StoryEditorPrzepisy prawa

Czy należy zapłacić podatek VAT od dzierżawy ziemi pod fotowoltaikę?

19.09.2018., 15:09h
Oddałem w dzierżawę grunty pod budowę elektrowni fotowoltaicznej. Spółka, której wydzierżawiłem ziemię twierdzi, że taki podatek mnie nie obowiązuje. Nikt nie potrafi jednak udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi, czy muszę płacić tenże podatek?

Dzierżawcy pod budowę fotowoltaiczną zwolnieni z podatku VAT

Producenci rolni, którzy oddali grunty w dzierżawę pod budowę elektrowni fotowoltaicznej, co do zasady zwolnieni są z uiszczania podatku VAT na podstawie art. 113 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Według tego przepisu zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku przekroczy powyższą kwotę, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Takie zwolnienie odnosi się do rolników ryczałtowych.

Natomiast rolnicy, którzy rozliczają VAT na zasadach ogólnych,  muszą pamiętać, że po przekroczeniu kwoty sprzedaży 200 tys. zł trzeba płacić VAT. Jednocześnie należy kwestie VAT wyjaśnić w Urzędzie Skarbowym, właściwym dla danego producenta rolnego, gdyż interpretacje ulegają zmianie.

dr hab. Aneta Suchoń
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 00:14