Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy ojciec miał prawo mnie wydziedziczyć?

Michał Czubak
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Czy ojciec miał prawo mnie wydziedziczyć?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 25.01.2021r.

Ojciec porzucił matkę, kiedy byłem dzieckiem, i nigdy się nami nie interesował. Kiedy dorosłem, wiele razy próbowałem nawiązać z nim kontakt, pisząc do niego listy, ale nigdy nie odpowiedział. Ojciec w zeszłym roku umarł. Majątek zapisał swojej siostrze, a mnie wydziedziczył w testamencie z tego powodu, że uporczywie nie dopełniałem względem niego obowiązków rodzinnych. Czy słusznie?

r e k l a m a

Jakie są podstawy wydziedziczenia?

Podana przez ojca w testamencie przyczyna wydziedziczenia stanowi jedną z jego podstaw określonych w art. 1008 Kodeksu cywilnego.

Wydaje się, że w tym przypadku wydziedziczenie powinno być uznane przez sąd za bezpodstawne, gdyż to ojciec ponosił pełną odpowiedzialność za zerwanie więzi rodzinnych.

Kiedy można dochodzić zachowku?

Może Pan dochodzić wypłaty od siostry ojca należnego Panu zachowku, czyli równowartości połowy udziału spadkowego, który należałby się Panu w razie dziedziczenia ustawowego. W pozwie trzeba się powołać na to, że wydziedziczenie było bezpodstawne.

Nie może Pan natomiast dochodzić praw do całości spadku. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z 28 sierpnia 2020 r. (sygn. akt: II CSK 574/19), bezpodstawność wydziedziczenia powoduje, że osoba wydziedziczona bez przyczyny zostaje wyłączona z dziedziczenia ustawowego, ale może domagać się należnego jej zachowku.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody