Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy po przerwie można wrócić do ubezpieczenia rolniczego w KRUS?

Kategoria: Pieniądze i Prawo
Czy po przerwie można wrócić do ubezpieczenia rolniczego w KRUS?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 14.01.2019r.

Syn był ubezpieczony przez 3 lata jako domownik w naszym gospodarstwie. Potem miał rok przerwy. Teraz planuje rozpocząć działalność handlową. Czy może wrócić do ubezpieczenia rolniczego i opłacać składki w KRUS?

Niestety, nie jest to możliwe. Zgodnie z art. 5a ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik lub domownik, który chce rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej lub podjąć współpracę przy prowadzeniu musi wcześniej podlegać ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata.

r e k l a m a

Potwierdza to orzecznictwo sądowe, m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 22 lutego 2018 r. (sygn. akt: III AUa 110/17). Sąd stwierdził w nim, że wybór rolniczego ubezpieczenia społecznego uzależniony jest od uprzedniego stażu w ubezpieczeniu społecznym rolników. Przed podjęciem działalności gospodarczej rolnik powinien podlegać ubezpieczeniu przez okres przynajmniej 3 lat. Ponadto ubezpieczenie rolnicze nie może zostać przerwane. Niezachowanie tego warunku oznacza, że rolnik obowiązany jest ponownie „uzbierać” trzyletni okres pozwalający na pozostanie w ubezpieczeniu w KRUS.


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny
fot. Unsplash

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a