r e k l a m a

Partner serwisu

Czy rolnik może kupić ziemię rolną i przekazać ją dziecku nie czekając 5 lat?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 25.03.2021r.

Czy w świetle obowiązujących przepisów mogę kupić działkę rolną powyżej 1 ha, a następnie przekazać ją córce, która nie ma kwalifikacji rolniczych?

r e k l a m a

Jak długo nabywca musi prowadzić gospodarstwo?

Artykuł 2b ust. 1 i 2 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego przewiduje, że nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. W przypadku osoby fizycznej natomiast – prowadzić to gospodarstwo osobiście.

Czy nabyte gospodarstwo można zbyć przed upływem tego terminu?

W okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom.

Stosownie do art. 2b ust. 3 ustawy, wcześniejsze zbycie może nastąpić tylko za zgodą dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, wydaną w drodze decyzji administracyjnej, na wniosek nabywcy w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem lub interesem publicznym.

Czy nabyte gospodarstwo można przekazać bliskim?

Ograniczeń tych nie stosuje się jednak do nieruchomości rolnej zbywanej lub oddawanej w posiadanie osobie bliskiej. W rozumieniu ww. ustawy do takich osób zalicza się: zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz pasierbów.

Potwierdza to m.in. uchwała Sądu Najwyższego z 22 czerwca 2017 r. (sygn. akt: III CZP 24/17), stwierdzająca, że zbycie nieruchomości rolnej przez nabywcę przed upływem okresu przewidzianego w art. 2b ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego osobie bliskiej nie wymaga zgody sądu wydanej na podstawie art. 2b ust. 3 tej ustawy.

Uchwała ta odnosi się do poprzedniego brzmienia przepisów, ale zachowuje aktualność. Do nowelizacji ustawy, która weszła w życie 26 czerwca 2019 r., osoby, które nabyły nieruchomości rolne, nie mogły zbyć nieruchomości przez 10 lat od nabycia, a zgodę na wcześniejsze zbycie wyrażał sąd.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody