Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy rolnik może zamienić się z KOWR gruntami, jeśli przeprowadzi się?

Alicja Moroz
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Czy rolnik może zamienić się z KOWR gruntami, jeśli przeprowadzi się?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 10.11.2021r.

Z ważnych powodów osobistych muszę zmienić miejsce zamieszkania i przenieść się na teren innego województwa. Zamierzałem sprzedać swoje gospodarstwo położone w Małopolskiem, ale dowiedziałem się, że istnieje możliwość zamiany gruntów z KOWR. Na jakich warunkach się to odbywa? Czy będę musiał uczestniczyć w przetargu? Czy konieczna będzie dopłata do zamiany?

r e k l a m a

Czy możliwa jest zamiana gruntów rolnych z KOWR?

Możliwość zamiany gruntów rolnych wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przewiduje art. 24 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Kwestie szczegółowe reguluje wydane na jego podstawie rozporządzenie ministra rolnictwa z 2 marca 2009 r. w sprawie warunków i trybu dokonywania zamiany nieruchomości. Według jego § 4 ust. 1, zamiana jest możliwa m.in. wtedy, jeżeli w jej wyniku ulegnie likwidacji gospodarstwo rolne stanowiące własność rolnika co najmniej przez 5 lat, położone na terenie województw, w których średnia powierzchnia indywidualnego gospodarstwa rolnego jest mniejsza niż 5 ha. Ponadto zostanie utworzone przez tego rolnika gospodarstwo rolne na terenie innych województw oraz nastąpi odpowiednia zmiana stałego miejsca jego zamieszkania.

Powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego w wyniku takiej zamiany nie może być mniejsza niż średnia powierzchnia indywidualnego gospodarstwa rolnego w danym województwie i nie większa niż 10-krotność tej średniej, ustalanej według danych GUS, obowiązującej w dniu zawarcia umowy zamiany.

Czy przy zamianie gruntu KOWR istnieje obowiązek dopłaty?

Obowiązek dopłaty istnieje w przypadku różnicy wartości zamienianych nieruchomości. Co do zasady, zamianę uważa się za ekwiwalentną, jeżeli wartość zamienianych nieruchomości jest równa. Jednak w myśl § 6 ust. ­ 1 ww. rozporządzenia, zamianę w sytuacji takiej, jak Pana, uważa się za ekwiwalentną, jeżeli w zamian za przeniesienie własności 1 ha przeliczeniowego gruntu rolnego na Skarb Państwa KOWR przenosi 10 ha przeliczeniowych gruntu ‑rolnego na własność rolnika. Przy ustalaniu wysokości ewentualnej dopłaty z tytułu różnicy wartości nieruchomości brana byłaby zatem pod uwagę wyłącznie wartość nadwyżki powierzchni tych nieruchomości wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ponad powierzchnię uznaną za ekwiwalentną oraz wartość części składowych zamienianych nieruchomości.

Gdzie pytać, by dowiedzieć się czy KOWR posiada grunty do zamiany?

O tym, czy na terenie województwa, do którego zamierza się Pan przenieść, są grunty przeznaczone przez KOWR do zamiany, najlepiej dowiedzieć się w ośrodku doradztwa rolniczego. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ogłasza bowiem zamiar zamiany nieruchomości w prasie obejmującej swym zasięgiem województwa, w których średnia powierzchnia indywidualnego gospodarstwa rolnego jest mniejsza niż 5 ha, oraz w siedzibach ośrodków doradztwa rolniczego obejmujących zasięgiem działania te województwa. Jedynym województwem, w którym średnia wielkość gospodarstwa nie przekracza tej wielkości, jest właśnie województwo małopolskie, tak więc mógłby Pan ewentualnie ubiegać się o zamianę.

W przypadku zamiany nieruchomości nie jest przeprowadzany przetarg. Jeżeli na te same nieruchomości wpłynie kilka ofert, KOWR powołuje komisję w celu dokonania wyboru.

Artykuł pierwotnie ukazał się w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" nr 45/2021 na str. 14. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Alicja Moroz
fot. archiwum red.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody