Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy rolnik po zakupie używanego ciągnika musi opłacić podatek OCC?

Alicja Moroz
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Czy rolnik po zakupie używanego ciągnika musi opłacić podatek OCC?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 28.10.2021r.

Zamierzam kupić używany ciągnik od rolnika ryczałtowego. Ja również jestem na ryczałcie. Czy przy takiej transakcji trzeba płacić podatek od czynności cywilno­prawnych? Kto jest zobowiązany do jego zapłacenia?

r e k l a m a

Na kim ciąży obowiązek opłacenia podatku OCC?

Zgodnie z art. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Opodatkowana jest również sprzedaż rzeczy używanych, chyba że ich wartość nie przekracza 1000 zł. Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy.

Jednak art. 2 pkt 4 wymienionej wyżej ustawy przewiduje, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany (w tym umowa sprzedaży):

  • w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  • jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności.

W drugiej sytuacji wyjątkiem są umowy sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach oraz umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Kiedy może nastąpić wyłączenie z podatku od czynności cywilnoprawnych?

O wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych decyduje fakt, że dana czynność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Rolnicy ryczałtowi są zwolnieni z VAT. Jeśli zatem zarówno Pan, jak i sprzedający jesteście rolnikami ryczałtowymi, od sprzedaży ciągnika nie trzeba będzie płacić podatku.

Artykuł ukazał się w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” nr 43/2021 na str. 16 Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody