Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy sąsiad może znieść służebność przechodu i przejazdu?

Alicja Moroz
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Czy sąsiad może znieść służebność przechodu i przejazdu?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 18.06.2021r.

Mamy służebność przechodu i przejazdu przez działkę sąsiednią. Jest wpisana do księgi wieczystej. Sąsiad ma do nas pretensje, że przez jego grunt jeżdżą samochody i od pewnego czasu jesteśmy mocno skłóceni. Odgraża się, że zamknie nam przejazd. Czy prawo na to pozwala?

r e k l a m a

Czy możliwe jest zniesienie służebności przechodu i przejazdu?

Sąsiad nie może tego zrobić. Służebność gruntowa może wygasnąć tylko na skutek zrzeczenia się tego prawa przez właściciela nieruchomości, której służebność służy, albo na skutek orzeczenia sądu.

Zgodnie z art. 246 Kodeksu cywilnego, jeżeli uprawniony zrzeka się ograniczonego prawa rzeczowego, prawo to wygasa. Oświadczenie o zrzeczeniu się prawa powinno być złożone właścicielowi rzeczy obciążonej. Jeśli jednak prawo było ujawnione w księdze wieczystej, do jego wygaśnięcia potrzebne jest jego z niej wykreślenie. Może być ono dokonane tylko na podstawie dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym.

Kwestie sporne może rozstrzygnąć sąd

Artykuł 294 k.c. przewiduje, że właściciel nieruchomości obciążonej może żądać na drodze sądowej zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej.

Konflikt sąsiedzki przesłanką do zniesienia służebności?

r e k l a m a

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 3 kwietnia 1985 r. (sygn. akt: III CRN 75/85; nadal jest aktualny), w świetle art. 294 k.c. zmiana jedynie w zakresie stosunków osobistych między właścicielem nieruchomości obciążonej a właścicielem nieruchomości władnącej nie uzasadnia żądania zniesienia służebności. Zmiana ta ma bowiem dotyczyć sfery gospodarczej i musi pozostawać w związku przyczynowym z wytworzeniem się stanu rzeczy szczególnie uciążliwego dla nieruchomości obciążonej, a to, czy służebność stała się szczególnie uciążliwa dla właściciela nieruchomości obciążonej, jak również czy jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej, podlega ocenie z punktu widzenia społeczno-gospodarczego przeznaczenia obu nieruchomości.

Kiedy można zarządzać zniesienia służebności?

Artykuł 295 k.c. wskazuje, że w przypadku gdy służebność gruntowa utraciła dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności bez wynagrodzenia. Utrata znaczenia oznacza, że służebność nie jest już zupełnie konieczna dla nieruchomości władnącej. Ponadto, stosownie do art. 293 § 1 k.c., służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania przez dziesięć lat. Te okoliczności jednak w opisanej sytuacji nie zachodzą.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody