StoryEditorPorady prawne

Czy współwłaściciel ziemi rolnej ma prawo do jej pierwokupu?

31.05.2019., 00:05h
Jestem jednym z czterech współwłaścicieli działki rolnej o powierzchni 1,1 ha, na której znajduje się dom mieszkalny i kilka budynków gospodarczych. Jeden ze współwłaścicieli sprzedał swój udział obcej osobie, która uzyskała zgodę prezesa KOWR na zakup działki rolnej powyżej 0,3 ha. Czy w takiej sytuacji pozostali współwłaściciele nie powinni mieć prawa pierwokupu, zwłaszcza że zarówno ja, jak i pozostali współwłaściciele prowadzimy gospodarstwa rolne? Czy to jest zgodne z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego?

Zgodnie z art. 198 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Artykuł 166 § 1 k.c. przewiduje jednak, że w razie sprzedaży przez współwłaściciela nieruchomości rolnej udziału we współwłasności lub części tego udziału pozostałym współwłaścicielom przysługuje prawo pierwokupu, jeżeli prowadzą gospodarstwo rolne na gruncie wspólnym. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy współwłaściciel prowadzący jednocześnie gospodarstwo rolne sprzedaje swój udział we współwłasności wraz z tym gospodarstwem albo gdy nabywcą jest inny współwłaściciel lub osoba, która dziedziczyłaby gospodarstwo po sprzedawcy.

Prowadzenie gospodarstwa rolnego na wspólnym gruncie ma miejsce, gdy współwłaściciele prowadzą gospodarstwo rolne na gruncie będącym przedmiotem ich współwłasności.

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z 30 czerwca 1992 r. (sygn. akt: III CZP 75/92) stwierdził, że określenie to obejmuje takie stany faktyczne, jak prowadzenie gospodarstwa na całym gruncie będącym przedmiotem współwłasności, wspólnie z innymi współwłaścicielami, prowadzenie na tym ...

Pozostało 67% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 22:50