r e k l a m a

Partner serwisu

Czy wydzierżawienie ziemi rolnej pod farmę fotowoltaiczną grozi wyłączeniem z KRUS?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 06.01.2020r.

Czy dzierżawa ziemi pod panele fotowoltaiczne może być uznawana za działalność pozarolniczą? Czy wydzierżawienie części ziemi pod panele fotowoltaiczne i osiągnięcie określonego dochodu, będzie skutkowało wyłączeniem z KRUS-u?

r e k l a m a

"Zamierzam wydzierżawić część ziemi rolnej pod farmę fotowoltaiczną. Czy po przekroczeniu określonego pułapu dochodów z tego tytułu mogę zostać wyłączony z ubezpieczenia w KRUS? Czytałem w Waszym Tygodniku artykuł na temat umów dzierżawy z firmami fotowoltaicznymi, ale ten temat nie był tam poruszony" - z takim pytaniem zwrócił się jeden z naszych Prenumeratorów.

Wydzierżawienie części gruntów pod fotowoltaikę nie będzie skutkowało wyłączeniem z KRUS-u

Jeżeli wydzierżawi Pan część posiadanej ziemi pod farmę fotowoltaiczną, a na pozostałej części będzie Pan nadal prowadzić działalność rolniczą, nie grozi Panu wyłączenie z KRUS.

Zgodnie z art.5a Ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników może to nastąpić w przypadku prowadzenia przez osobę objętą tym ubezpieczeniem pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli należny podatek dochodowy za poprzedni rok podatkowy od przychodów z tej działalności przekroczy kwotę graniczną podawaną co roku Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Za rok 2019 wynosi ona 3454 zł.

Dzierżawa gruntów nie jest działalnością pozarolniczą

Uzyskiwanie dochodów z dzierżawy nie jest tożsame z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej. Pod pojęciem tym w świetle ww. Ustawy  rozumie się pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną na terytorium Polski przez osoby fizyczne na podstawie przepisów Ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.

Należy dodać, że w myśl art. 10 Ustawy z 26 lipca 1991 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznym, pozarolnicza działalność gospodarcza oraz najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa i inne umowy o podobnym charakterze stanowią odrębne źródła przychodów. Nie ma więc żadnych podstaw do obaw, że może Pan zostać wyłączony z ubezpieczenia rolniczego z powodu wydzierżawienia ziemi.
Alicja Moroz, prawnik redakcyjny
Zdjęcie: Pixabay

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody