Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Do 100 tys. euro dotacji dla grup producentów rolnych w 2022. Jak je zdobyć?

Magdalena Szymańska
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Do 100 tys. euro dotacji dla grup producentów rolnych w 2022. Jak je zdobyć?
Pieniądze i Prawo Pieniądze dla rolników
Data publikacji 22.04.2022r.

Od 4 maja do 17 czerwca 2022 r. ARiMR będzie przyjmowała wnios­ki o dofinansowanie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” z PROW. Można otrzymać nawet 100 tys. euro rocznie przez kolejnych pięć lat. Wsparcie pochodzi z budżetu PROW na lata 2014–2020.

100 tys. euro przez 5 lat

O maksymalnie 100 tys. euro rocznie przez pięć kolejnych lat mogą wnioskować nowe grupy producentów rolnych, tj. uznane od 1 czerwca 2021 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych. O dofinansowanie mogą starać się również uznane organizacje producentów. Z tego dofinansowania są jednak wykluczone podmioty zrzeszające producentów drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

r e k l a m a

Jak ustala się wysokość dotacji?

Wysokość wsparcia zależy od wielkości osiąganych przychodów netto. W pierwszym roku wynosi ono 10% tych przychodów, w drugim – 9%, w trzecim – 8%, w czwartym – 7%, a w piątym – 6%.

Jak starać się o pieniądze?

Zanim grupa bądź organizacja będzie mogła wystąpić o dofinansowanie, musi najpierw uzyskać osobowość prawną wraz z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym – Rejestrze Przedsiębiorców. Później składa wniosek o uznanie do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR wraz z załączonym planem biznesowym. Od daty uznania jest zobowiązana do realizacji zatwierdzonego planu biznesowego.

Do tej pory odbyło się dziesięć naborów wniosków o wsparcie na tworzenie grup producentów i organizacji producentów rolnych. Z pomocy skorzystało 1,2 tys. podmiotów, którym z budżetu PROW 2014–2020 wypłacono 637,5 mln zł. W rejestrze prowadzonym przez ARiMR wpisanych jest aktualnie 738 aktywnych grup producentów rolnych zrzeszających 9114 członków.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a