Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Do jakiej powierzchni zakup działki upoważnia do zwolnienie z podatku?

Michał Czubak
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Do jakiej powierzchni zakup działki upoważnia do zwolnienie z podatku?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 07.07.2020r.

Zamierzamy kupić działkę rolną o powierzchni 55 arów. Notariusz poinformował nas, że będziemy musieli zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% ceny gruntu. Czytałam kiedyś w „Tygodniku Poradniku Rolniczym”, że jeśli rolnik kupuje grunty na powiększenie gospodarstwa, nie musi płacić tego podatku. Prowadzimy gospodarstwo rolne o powierzchni 20,5 ha przeliczeniowego. Proszę o wyjaśnienie tej sprawy.

r e k l a m a

Zwolnienie z podatku uzależnione od powierzchni działki

Niestety, w tym przypadku zwolnienie nie przysługuje, a to dlatego, że działka ma za małą powierzchnię. Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowy sprzedaży podlegają temu podatkowi. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego określona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Jakie grunty zwolnione są z podatku?

Artykuł 9 pkt 2 ww. ustawy przewiduje, że zwalnia się od tego podatku sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Ponadto gospodarstwo musi być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie.

W przytoczonym przepisie ustawo dawca odwołuje się do pojęcia gospodarstwa rolnego zawartego w ustawie z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Z jej art. 2 ust. 1 wynika, że za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Wynika z tego, że gospodarstwo rolne to użytki rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.

Nie każdy grunt objęty jest zwolnieniem z podatku

Jeśli zatem grunt, który zamierzacie Państwo nabyć, nie stanowi gospodarstwa rolnego, nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia podatkowego.

Alicja Moroz
fot. M. Szymańska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody