Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dopłaty bezpośrednie 2022 - jak złożyć eWniosek?

Magdalena Szymańska
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Dopłaty bezpośrednie 2022 - jak złożyć eWniosek?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 29.03.2022r.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW w 2022 roku rolnicy moga składać wyłącznie elektronicznie poprzez aplikację eWniosekPlus. Znajduje się ona na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) udostępnionej na portalu ARiMR. Jak skorzystać z aplikacji? Co ma zrobić rolnik, który nie ma dostępu do Internetu czy komputera?

Jak zalogować się na eWniosekPlus na portalu ARiMR?

Wszystkie dane dostępu, tj. login i hasło, z których dotychczas korzystał rolnik ubiegający się o dopłaty bezpośrednie oraz płatności obszarowe PROW, pozostały niezmienione. Z portalu mogą korzystać wszyscy, którzy posiadają numer w ewidencji producentów. Wystarcz wejść na: PUE ARiMR.

Po autoryzacji użytkownik zobaczy swoje takie dane w Agencji, jak:

  • dane osobowe i firmowe,
  • listę złożonych wniosków i spraw z aktualnym statusem,
  • historię zmian we wnioskach,
  • spersonalizowane powiadomienia,
  • informacje finansowe.

PUE uprości składanie i obsługę wniosków, a także przyczyni się do zmniejszenia nakładu pracy oraz kosztów (np. poprzez brak dokumentów w formie papierowej) po stronie ARiMR. Personalizacja usług zautomatyzuje cyfrowo oraz usprawni kontakt beneficjenta z ARiMR.

r e k l a m a

Jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie, jeśli rolnik nie na dostępu do Internetu czy komputera?

Rolnicy, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku przez Internet, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników Agencji. Agencja zapewnia, iż w każdym biurze powiatowym ARiMR jest przygotowane specjalne stanowisko komputerowe, przy którym eksperci pomogą w przygotowaniu i składaniu wniosków.

Za każdy dzień opóźnienia w złożeniu wniosków o płatności bezpośrednie, ARiMR potrąci 1% dopłat

Wnioski o dopłaty bezpośrednie można składać do 16 maja 2022 r. Spóźnialscy mogą złożyć dokumenty jeszcze do 10 czerwca br., aczkolwiek muszą się liczyć z pomniejszeniem należnych płatności o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Natomiast zmiany do już złożonych wniosków można wprowadzać bez żadnych konsekwencji do 31 maja 2022 r. Ci, którzy wprowadzą je po tej dacie, ale nie później niż do 10 czerwca 2022 r., muszą się liczyć z takimi samymi konsekwencjami jak w przypadku złożenia wniosku po 16 maja, ale nie później niż 10 czerwca.

Co ważne, rolnik ubiegający się o płatności bezpośrednie, płatności ONW, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatność ekologiczną musi posiadać prawo do użytkowania gruntów wskazanych we wniosku. Jak wyjaśnia Agencja, może to być uregulowane np. w formie aktu własności, umowy dzierżawy lub umowy ustnej.

Magdalena Szymańska

Widziałeś już nasze video "Ostatni TPR redagowany przez Krzysztofa Wróblewskiego. A w nim m.in. o gniewie rolników"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a