Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dopłaty bezpośrednie 2022: rolnicy mają dwa tygodnie więcej na złożenie wniosku

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Dopłaty bezpośrednie 2022: rolnicy mają dwa tygodnie więcej na złożenie wniosku
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 10.05.2022r.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności PROW został wydłużony do końca maja. Ministerstwo rolnictwa oficjalnie potwierdziło tę informację.

Koszty produkcji i susza utrudniają terminowe złożenie wniosku o dopłaty

W tym roku kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie odbywa się w bardzo trudnych warunkach ekonomicznych, spowodowanych wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej i niekorzystną pogodą. Dlatego ministerstwo rolnictwa przychyliło się do apelu organizacji rolniczych wydłużyło termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności PROW.

r e k l a m a

Dopłaty bezpośrednie 2022: termin składania wniosków wydłużony do 31 maja

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności PROW został wydłużony o dwa tygodnie – z 16 maja do 31 maja 2022 r. Zmiany we wnioskach będzie można nanosić do 15 czerwca 2022 roku. 

Ministerstwo wyjaśnia też, że wnioski będzie można składać również do 25 dni kalendarzowych po terminie, tj. do 27 czerwca 2022 r. (ponieważ 25-26 czerwca przypadają w sobotę i niedzielę). Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od 1 czerwca 2022 r., płatność będzie zmniejszona o 1 proc. należnej kwoty.

- Wydłużenie ww. terminów jest zgodne z oczekiwaniami polskich rolników, którzy będą mieli więcej czasu na wypełnienie wniosków o przyznanie płatności za pośrednictwem elektronicznego formularza wniosku - wyjaśnia ministerstwo.

Dopłaty bezpośrednie 2022: jest kilka zmian

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności PROW rozpoczął się 15 marca 2022 r. W porównaniu do lat ubiegłych jest kilka ważnych zmian w przyznawaniu dopłat, a także w sposobie i terminie składania wniosków. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

r e k l a m a

Zmieniło się logowanie do aplikacji eWniosekPlus

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, dokumenty można złożyć tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosek. 

Ale UWAGA! Zmieniło się miejsce i sposób logowania do aplikacji eWniosekPlus - rolnik będzie może złożyć wniosek po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE), dostępnej na stronie internetowej ARiMR. 

Aby złożyć wniosek przez Internet, nie jest wymagany bezpieczny podpis elektroniczny. Aplikacja automatycznie wysyła wniosek do właściwego biura powiatowego.

Rolnik musi mieć prawo do gruntów

Inną ważną zmianą jest wprowadzenie wymogu posiadania przez rolnika ubiegającego się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną (PROW 2014-2020), płatność ekologiczną (PROW 2014-2020) prawa do użytkowania wszystkich gruntów, do których ubiega się on o przyznanie płatności.

ARiMR odprowadzi składkę na ubezpieczenie upraw

Kolejną nowością będzie to, że ARiMR w imieniu rolnika dokona przelewu części dopłat na rachunek bankowy zakładu ubezpieczeń, w którym rolnik wykupił ubezpieczenie upraw z dotacją Skarbu Państwa. W ten sposób rolnik, za pośrednictwem ARiMR, opłaci polisę.

Dodatkowa dopłata - uzupełniająca płatność podstawowa

W tym roku przywrócona zostanie dodatkowa forma dotacji, czyli uzupełniająca płatność podstawowa (UPP). To jedna z najważniejszych zmian w dopłatach bezpośrednich. Ma ona zwiększyć wysokość dopłat bezpośrednich powyżej unijnej średniej. 

Płatność ta będzie przyznawana na takich samych warunkach, jak w 2013 r. W ramach UPP nie będzie obowiązywał limit powierzchni – do otrzymania UPP uprawnieni będą wszyscy rolnicy ubiegający się o jednolitą płatność obszarową. Na płatności w kampanii 2022 r. rząd przeznaczył 400 mln zł. To oznacza, że rolnik dostanie więc ok. 40 zł/1 ha.

Wideo - Wiosna na Broniszach: Ceny buraków czerwonych i kapust zaskoczyły rolników. Po ile są inne warzywa?

Idź do wideo

Zmiany w płatnościach PROW 

Od tego roku pojawią się także zmiany w płatnościach PROW 2014–2020 w działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym. Kilka istotnych zmian przewidziano także w płatnościach dobrostanowych.

Wypłata środków z tytułu dopłat bezpośrednich rozpocznie się w połowie października 2022 roku w formie zaliczek.

W ubiegłym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1,3 mln rolników. Budżet przeznaczony na ich realizację wynosił 15,63 mld zł. Natomiast cały budżet na płatności obszarowe za 2021 rok to nieco ponad 3 mld zł.

oprac. Kamila Szałaj, fot. elements.envato.com

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a