Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dopłaty bezpośrednie 2023. ARiMR wyjaśnia, co się zmieniło

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Dopłaty bezpośrednie 2023. ARiMR wyjaśnia, co się zmieniło
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 15.03.2023r.

15 marca startuje tura przyjmowania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filara WPR za 2023 r. Ze względu na to, że będzie to pierwszy nabór w ramach Planu Strategicznego WPR, kilka rzeczy uległo zmianie. O czym trzeba pamiętać przy składaniu wniosków?

O jakie dopłaty można wnioskować od 15 marca?

Jak informuje ARiMR, od 15 marca można składać wnioski o przyznanie

  • interwencji w formie płatności bezpośrednich, w tym ekoschematów powierzchniowych i dobrostanu zwierząt;
  • przejściowego wsparcia krajowego;
  • interwencji w ramach II filara WPR, tj.: interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznej oraz interwencji leśnych i zadrzewieniowych;
  • płatności obszarowych kontynuowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych i premii zalesieniowych).

r e k l a m a

W jaki sposób wnioskować o dopłaty?

Wnioski o dofinansowanie, podobnie jak w przypadku tur w poprzednich latach, należy składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można to zrobić tylko drogą elektroniczną przez aplikację eWniosekPlus. 

Do kiedy można składać wnioski o płatności bezpośrednie?

Wnioskując o dopłaty bezpośrednie w tym roku, trzeba pamiętać o dwóch najważniejszych datach. Pierwsza z nich to 15 marca – dzień, w którym rozpoczyna się nabór wniosków. Druga data to 15 maja 2023. Tego dnia upływa podstawowy termin przyjmowania dokumentów. Będzie można składać je jeszcze do 9 czerwca, jednak zainteresowani rolnicy powinni pamiętać, że należne płatności będą im pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. 

Zmiany we wniosku można wprowadzać do 31 maja. Jeżeli Agencja poinformuje beneficjenta o nieprawidłowościach, wykrytych w ramach kontroli administracyjnych lub systemu monitorowania obszarów, rolnik będzie miał czas na wprowadzenie korekt do 15 września 2023. 

r e k l a m a

Co się zmieniło we wnioskowaniu o dopłaty?

Nabór wniosków o płatności bezpośrednie w 2023 roku pierwszy raz odbywa się w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej. To oznacza, że niektóre kwestie mogły ulec zmianie. ARiMR przypomina, o czym trzeba pamiętać.

“Od tego roku, aby otrzymać dopłaty, trzeba spełnić kryteria rolnika aktywnego zawodowo (być w poprzednim roku beneficjentem płatności bezpośrednich nieprzekraczających kwoty 5 tys. euro) oraz stosować zasady wzmocnionej warunkowości (przestają obowiązywać pojęcia wzajemnej zgodności, tj. cross-compliance, i zazielenienia)” - informuje Agencja na swojej stronie internetowej.

Kolejna zmiana dotyczy dolnego progu powierzchni gospodarstwa objętej płatnością redystrybucyjną. Do tej pory wyznaczono go na poziomie 3 ha, jednak od 2023 roku uległ obniżeniu. Teraz wynosi 1 ha, a płatność przyznawana jest do pierwszych 30 ha. 

W przypadku uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników zniesiono limit powierzchni gruntów, do których przyznawana jest płatność (dotychczas było to 50 ha)” - informuje ARiMR. 

Nowością od tego roku są także dopłaty w ramach ekoschematów. Do wnioskowania o nie szczególnie zachęca ARiMR.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay.com

Widziałeś już nasze video "Rząd powinien dać rolnikom nawozy zamiast kiełbasy. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a