Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dopłaty do nawozów. Czy będzie kolejny nabór wniosków i większe wsparcie?

Dopłaty do nawozów. Czy będzie kolejny nabór wniosków i większe wsparcie?
Pieniądze i Prawo DOPŁATY
Data publikacji 17.08.2022r.

Zbliżają się jesienne zasiewy, rolnicy muszą więc zaopatrzyć się w nawozy. A w cennikach dystrybutorów ogromne podwyżki i brak części produktów! Dlatego zdaniem samorządu rolniczego rząd powinien ponownie uruchomić dopłaty do nawozów i je zwiększyć. Czy jest na to szansa?

Drastyczne braki nawozów wieloskładnikowych

Na rynku nawozów sytuacja jest bardzo trudna. Nie dość, że ceny nawozów są kosmiczne i stale rosną, to jeszcze pojawiły się problemy z dostępnością. Brakuje zwłaszcza nawozów wieloskładnikowych

r e k l a m a

Krajowa Rada Izb Rolniczych alarmuje, że taka sytuacja doprowadzi do zmniejszenia zakupu nawozów, a za tym pójdzie ograniczenie produkcji i plonów w gospodarstwach.

150 tys. rolników jeszcze nie dostało dopłat do nawozów. Samorząd rolniczy apeluje o szybsze wypłaty

Do tej pory (od 11 lipca) dopłaty do nawozów dostało 280 tys. rolników na łączną kwotę 1,71 mld zł. Wypłaty wcale nie idą tak szybko, a pieniądze nadal czeka prawie 150 tys. gospodarzy. I to coraz niecierpliwiej, bo przed nimi siewy zbóż i rzepaku

- Część rolników, licząc na obiecaną przez rząd dopłatę do nawozów nie rezygnowało z nawożenia. Gospodarze ci zainwestowali duże pieniądze w zakup nawozów, licząc na szybki zwrot części środków w postaci dopłaty od państwa, aby móc je zainwestować w przygotowania do kolejnych zasiewów i związanych z tym prac. Dzisiaj jest bowiem szczególnie ważne, aby plony jakie zostaną osiągnięte w tym roku oraz latach następnych nie były mniejsze od tych z lat poprzednich w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego Europy i świata - wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. I apeluje do ARiMR o jak najszybsze realizowanie wypłat.

KRIR: dopłaty do nawozów wyższe i do każdego hektara

Samorząd rolniczy zwraca też uwagę, że w związku pogorszeniem sytuacji na rynku nawozów i utrzymywaniem się wysokich cen, konieczne jest uruchomienie kolejnego naboru wniosków, tak aby rolnicy mogli dalej produkować żywność bez obniżania krajowej produkcji zbóż i roślin oleistych.

- W kolejnych naborach kwota pomocy powinna być zwiększona, a wsparcie powinno przysługiwać do każdego hektara, bez względu na powierzchnię gospodarstwa – zaznacza KRIR.

r e k l a m a

Czy rząd uruchomi dopłaty do nawozów?

Wielu rolników popiera pomysł samorządu rolniczego, by ponownie uruchomić dopłat do nawozów i je zwiększyć. Ale czy rząd znajdzie środki na to wsparcie? O to zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa. Jak tylko poznamy odpowiedź, opublikujemy ją. 

Oprac. ksz, dkol na podst. KRiR

Fot. Kolasińska

Widziałeś już nasze video "Rząd powinien dać rolnikom nawozy zamiast kiełbasy. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a