Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dotacje dla producentów chmielu z KPO: jakie są stawki i kiedy będzie nabór?

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Dotacje dla producentów chmielu z KPO: jakie są stawki i kiedy będzie nabór?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 14.09.2022r.

ARiMR niebawem rozpocznie przyjmowanie wniosków od producentów chmielu, którzy chcą wymienić słupy impregnowane kreozotem na betonowe lub z tworzywa. Ile wyniesie wsparcie? Gdzie i kiedy będzie można złożyć wniosek?

Będzie pomoc dla producentów chmielu. Resort rolnictwa ze środków KPO chce sfinansować wymianę słupów impregnowanych kreozotem, który został zakwalifikowany jako substancja rakotwórcza.

r e k l a m a

Pomimo, że dostępne badania nie wskazują na przekroczenia norm zanieczyszczenia gleby i szyszek chmielu związkami z grupy WWA zawartymi w kreozocie, to jednak zdaniem MRiRW należało podjąć działania mające na celu ograniczenie narażenia ludzi na bezpośredni kontakt z tą substancją oraz jej uwalniania do środowiska. Usunięcie kreozotu z plantacji chmielu ma także znaczenie rynkowe, ponieważ chmiel z plantacji, na których jest stosowany kreozot może być mniej konkurencyjny na rynku.

- Jest to bardzo specjalistyczne, bo tak naprawdę będzie realizowane tylko w jednym województwie – lubelskim. Wymiana słupów podtrzymujących plantacje chmielu nasączone kreozotem ma na celu likwidację zagrożeń środowiskowych. Będą wymieniane na betonowe albo z tworzyw sztucznych - mówił dziś podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Kto może ubiegać o dopłaty na wymianę słupów chmielowych?

Wsparcie może być udzielone osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, która ma nadany numer identyfikacyjny.

r e k l a m a

Jaka będzie wysokość dotacji dla producentów chmielu?

Plantatorzy chmielu mogą liczyć na dopłaty do wymiany słupów w wysokości 70 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku młodego rolnika i do 50 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku pozostałych rolników.

W związku z tym młody rolnik dostanie 102 217 zł, a pozostali – 73 012 zł.

Dofinansowanie można uzyskać maksymalnie do 5 ha.

Wymiana tyczek chmielowych: na co można przeznaczyć dotację?

Pieniądze będzie można przeznaczyć na wymianę słupów impregnowanych kreozotem na konstrukcje wolne od kreozotu. Sfinansować można więc demontaż słupów nośnych impregnowanych kreozotem, nabycie i transport nowych elementów konstrukcyjnych oraz montaż na tej samej powierzchni nowych słupów kompozytowych lub betonowych na powierzchni nie większej niż 5 ha.

Gdzie i kiedy należy złożyć wniosek o wymianę słupów chmielowych?

Wnioski o wymianę słupów podtrzymujących chmiel będzie przyjmowała ARiMR za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Nabór ma zostać uruchomiony w połowie października. Konkretną datę Agencja przedstawi w ciągu kilku najbliższych dni. 

Z wyliczeń ministerstwa wynika, że upoważnionych do ubiegania się o wsparcie jest 740 producentów chmielu.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Janisławski

Widziałeś już nasze video "Opolagra 2022 w Kamieniu Śląskim. Zobacz najnowsze maszyny rolnicze"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a