Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Emerytury rolnicze: Kto dostanie "czternastkę" już w sierpniu?

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Emerytury rolnicze: Kto dostanie "czternastkę" już w sierpniu?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 10.08.2022r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przygotowuje się do wypłacania emerytom dodatkowego świadczenia, tak zwanej czternastej emerytury. Jednak nie wszyscy świadczeniobiorcy otrzymają dodatkowe pieniądze w sierpniu. Kto może liczyć na “czternastkę” i czy każdy emeryt z KRUS ją otrzyma?

Czym jest czternasta emerytura i kto ją dostanie?

Czternasta emerytura, potocznie nazywana “czternastką”, to dodatkowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów. To nie pierwszy dodatek, jaki otrzymują oni w 2022 roku: w kwietniu świadczeniobiorcom wypłacono “trzynastkę”. 

Jak informuje KRUS, “czternastka” przysługuje osobom, które w dniu 24 sierpnia 2022 r. mają prawo do jednego spośród następujących świadczeń:

  • emerytury rolniczej,
  • renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy,
  • renty rodzinnej,
  • okresowej emerytury rolniczej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Aby dostać czternastą emeryturę, należy upewnić się, że pobierane świadczenia nie przekraczają kwoty 4.188,44 zł. 

r e k l a m a

Kiedy “czternastka” trafi na konta emerytowanych rolników? 

Podstawą do wypłacenia czternastej emerytury jest prawo do świadczeń, określone na dzień 24 sierpnia. Wypłaty “czternastki” ruszą jeszcze w tym miesiącu: pierwsze pieniądze trafią na konta emerytów i rencistów 25 sierpnia. 

Jednak nie wszyscy otrzymają dodatkowe świadczenie jeszcze w tym miesiącu. Osoby, którym emerytury i renty wypłacane są na początku miesiąca, muszą poczekać do września. “Czternastka” pojawi się bowiem na koncie razem z pozostałymi świadczeniami. KRUS zapowiada, że wypłata czternastej emerytury będzie przebiegać w turach: 25 sierpnia, 10, 15 i 20 września.

Z kolei emeryci, którzy pobierają świadczenia kwartalne, na swoją “czternastkę” poczekać muszą do października.

Bez względu na to, w jakim terminie i trybie świadczeniobiorca otrzymuje wypłatę emerytury lub renty, nie musi składać żadnego podania. “Czternastka” wypłacana jest z urzędu.

Ile wynosi czternasta emerytura w 2022 r.?

KRUS informuje, że dodatkowe świadczenie będzie wypłacane emerytom i rencistom w wysokości:

  • 1.338,44 zł (tj. kwoty najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca 2022 r.), jeżeli wysokość przysługujących świadczeń emerytalno-rentowych nie przekracza kwoty 2.900 zł,
  • 1.338,44 zł pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą przysługujących świadczeń emerytalno-rentowych, a kwotą 2.900 zł – jeżeli wysokość przysługujących świadczeń emerytalno-rentowych przekracza 2.900 zł. 

W drugim przypadku czternasta emerytura nie będzie wypłacana, jeśli różnica między kwotą 2900 zł a wysokością dodatkowego świadczenia wyniesie mniej niż 50 zł.

Na “czternastkę” nie mogą również liczyć osoby, których świadczenie emerytalno-rentowe lub suma kilku świadczeń są równe lub wyższe od 4.188,44 zł. 

Równocześnie KRUS przypomina, że dodatkowa emerytura jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. 

r e k l a m a

Czy przyszłoroczna waloryzacja emerytur będzie rekordowa? 

Polska mierzy się w tej chwili z bardzo wysoką inflacją, odczuwalną we wszystkich sektorach gospodarki. W bardzo dużym stopniu podwyżki cen uderzają w emerytów i rencistów. Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed, w rozmowie z TVP Info przyznał, że prawdopodobnie ze względu na inflację przyszłoroczna waloryzacja emerytur i rent będzie dwucyfrowa.

— Myślę, że jednak to będzie dwucyfrowa waloryzacja. Oczywiście my prognozujemy w tej chwili. Ta prognoza jest średnioroczna, ale patrząc jednak dzisiaj na wskaźniki inflacji trzeba założyć, że przyszłoroczna też może być dwucyfrowa — powiedział wiceminister i dodał, że na wypłatę zwiększonych emerytur i rent rząd potrzebowałby w przyszłym roku prawdopodobnie około 30 mld zł. 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a