Advertisement

Partners

Emerytury rolnicze: od kiedy nowe przepisy?

Zuzanna Ćwiklińska
Category: Pieniądze i Prawo
Emerytury rolnicze: od kiedy nowe przepisy?
Pieniądze i Prawo
Published date 18.01.2022r.

Zmiany w systemie emerytur dla rolników to jeden z 7 głównych punktów w programie Polski Ład dla Polskiej Wsi.  Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że projekt ustawy jest już gotowy i powinien trafić do Sejmu w pierwszym kwartale bieżącego roku. Co się zmieni w systemie emerytalnym?

Advertisement

Ustawa gotowa. Co dalej? 

Henryk Kowalczyk potwierdził, że ustawa jest już opracowana w ministerstwie. Kolejnym etapem będą kilkudniowe konsultacje wewnętrzne oraz zewnętrzne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, projekt zostanie przedłożony w sejmie do końca marca 2022. Zatwierdzone zmiany miałyby wejść w życie od lipca tego roku. Warunkiem jest dostosowanie systemu informatycznego KRUS do nowych przepisów. 

Co planuje rząd? 

Projekt emerytalny w ramach Polskiego Ładu zakłada, że rolnik nie będzie już musiał przekazywać gospodarstwa, by przejść na pełną emeryturę rolniczą. Do tej pory miał obowiązek wyzbycia się go przez sprzedaż, darowiznę lub wydzierżawienie ziemi. Odtąd rolnik-emeryt będzie mógł dalej prowadzić gospodarstwo rolne, jeśli nie ma nikogo, komu mógłby je przekazać. Obecny projekt ustawy przewiduje, że taki gospodarz będzie mógł aktywnie pracować i pobierać emeryturę maksymalnie przez 10 lat. 

Co jeszcze przewidziano dla rolników? 

Przypomnijmy, że Polski Ład dla Polskiej Wsi obejmuje 7 głównych obszarów, które mają zmienić wieś na lepsze. Prócz zmian w systemie emerytalnym są to także: 
  • dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw,
  • nowy system ubezpieczeń upraw,
  • ryczałt 15 tys. na budowę zbiornika retencyjnego,
  • bezpłatna przestrzeń targowa dla rolnika w mieście,
  • 4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa,
  • skuteczna walka z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej.
Minister Kowalczyk w rozmowie z Polskim Radiem zapewniał, że w MRiRW prowadzone są działania, które mają wprowadzić w życie kolejne postanowienia Polskiego Ładu i wesprzeć rolników. Ministerstwo pracuje obecnie nad wsparciem przetwórstwa, przeciwdziałaniem suszy i systemem dopłat bezpośrednich. 
 Z.Ć. fot. pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: co viagra ma wspólnego z jakością polskiej żywności?"?

Advertisement

Advertisement

Advertisement