StoryEditorDotacje dla rolników

Harmonogram PROW: jakie dotacje rolnicze do końca 2021 uruchomi ARiMR?

29.09.2021., 16:09h
Wkrótce ważne terminy dla rolników ubiegających się o dotacje rolnicze z PROW 2014–2020. Pierwsze nabory już trwają, kolejne rozpoczną się niebawem. Przypominamy rolnikom o harmonogramie dotacji rolniczych do końca 2021 roku.

Dotacje na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału rolnego. ARiMR już przyjmuje wnioski

Od 28 września do 26 listopada br. ARiMR przyjmuje wnioski o dofinansowanie na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. O wsparcie mogli ubiegać się rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4. Zachowanie lokalnych ras świń i chcą zrealizować inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się ASF.

Na co możliwa jest pomoc?

Pomoc w wysokości do 100 tys. zł mogą otrzymać m.in. na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji czy budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń, zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonanie robót związanych z jego posadowieniem, a także wykonanie ogrodzenia. Druga grupa to spółki wodne lub ich związki, w których większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów rolnych objętych działalnością spółki jest w posiadaniu rolników. Mogą one otrzymać maksymalnie 1 mln zł na zakup maszyn i urządzeń zapobiegających zniszczeniu gospodarstw przez podtopienie czy powódź.

Dotacje dla grup producentów i organizacji producenckich

Od 20 października do 30 listo­pada br. będzie trwał nabór wniosków o przyznanie pomocy na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. To już 10. nabór o to wsparcie w ramach PROW 2014–2020. O pomoc może ubiegać się grupa producentów rolnych uznana od 1 grudnia 2020 roku, w skład której wchodzą wyłącznie osoby fizyczne. Podmioty, które chcą starać się o wsparcie, muszą działać jako przedsiębiorcy prowadzący mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo i spełniać określone warunki. Ze wsparcia wyłączeni są producenci drobiu,

Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej 

Do 31 grudnia br. Agencja przyjmuje wnioski o pomoc na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”. Przyznanie wsparcia (do 300 tys. zł) jest uzależnione od powstania w gospodarstwie szkód spowodowanych przynajmniej przez jedną z klęsk (powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna) bądź strat spowodowanych wystąpieniem ASF. Straty w uprawach, zwierzętach czy rybach powinny wynieść co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie.

Natomiast w przypadku wstąpienia ASF o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok w celu zwalczania ASF. Natomiast w dniu wydania tej decyzji świnie te stanowiły co najmniej 30% świń będących w posiadaniu rolnika. Wsparcie nie może dotyczyć inwestycji w produkcję świń. 

Oprac. Michał Czubak na podstawie podstawie artykułu autorstwa Magdaleny Szymańskiej, który ukazał się "Tygodniku Poradniku Rolniczym" nr 40/2021 na str. 5. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 18:52