Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak brak tarczy antyinflacyjnej uderzy w rolników?

Magdalena Szymańska
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Jak brak tarczy antyinflacyjnej uderzy w rolników?
Pieniądze i Prawo Pieniądze dla rolników
Data publikacji 24.11.2022r.

Zanosi się na to, iż od przyszłego roku nie będzie już takich obniżek podatku VAT, jak obecnie. To, że tarcza inflacyjna pozostanie w przyszłym roku, ale w zmienionej formie, powiedział 7 listopada br. podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Jak długo pozostanie zerowy VAT?

Szef Rady Ministrów zaznaczył, że tak długo, jak się da, zostaną utrzymane zerowe stawki VAT na żywność. Polska nie uzyskała bowiem zgody Komisji Europejskiej na przedłużenie stosowania tarczy antyinflacyjnej w obecnej formie. Wśród innych mechanizmów wymienia się między innymi zamrożenie cen na energię elektryczną. Morawiecki łudzi się, że od końca pierwszego kwartału, może do drugiego kwartału 2023 r. inflacja zacznie spadać. Zwrócił uwagę, że wskazują na to między innymi analizy NBP.

r e k l a m a

Co obejmuje zerowa stawka VAT?

Przypomnijmy, iż w ramach tarczy antyinflacyjnej, którą przedłużono do końca br., zerowa stawka VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5-procentowym VAT, a także nawozy, środki ochrony roślin i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (zamiast 8%). Zerowy VAT obejmuje też gaz ziemny. Obniżony do 5% VAT stosuje się do energii elektrycznej i cieplnej, a 8-procentowy na paliwa silnikowe.

Co z akcyzą?

Ponadto tarcza antyinflacyjna obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG oraz zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe. Obniża też akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy.

Magdalena Szymańska
fot. arch. red.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a