Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie będą ceny buraków cukrowych? Ile zapłacą cukrownie?

Jakie będą ceny buraków cukrowych? Ile zapłacą cukrownie?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 29.07.2022r.

Wyłącznie wzrost cen buraków cukrowych może zagwarantować, że rolnicy będą dalej uprawiać buraki. A jakie będą ceny buraków oferowane przez cukrownie w sezonie 2022/23 i w kampanii 2023/24?

Jakie będą ceny buraków dla plantatorów z Nordzucker Polska?

W czerwcu idbyły się rozmow pomiędzy przedstawicielami plantatorów – członkami Komisji Mieszanej, a przedstawicielami Nordzucker Polska.

Podjęto wówczas decyzję o podwyższeniu o 3,5 euro/t bazowych cen buraków we wszystkich umowach z ceną stałą oraz gwarancji premii ze sprzedaży cukru minimum 3,5 euro/t w przypadku kontraktów z ceną zmienną w kampanii 2022/2023. Zmiany te dotyczą wszystkich umów obowiązujących w zbliżającej się kampanii, również tych wieloletnich.

Ustalono też cenę buraków kontraktowanych na kampanię 2023/2024. Minimum 40 euro/t buraków kontraktowanych przy zawartości cukru na poziomie 16% obowiązuje w przypadku umowy rocznej z ceną zmienną oraz w kontraktach wieloletnich z ceną zmienną. W tej drugiej sytuacji spółka gwarantuje premię ze sprzedaży cukru minimum 7,40 euro/t. Natomiast cena buraków kontraktowanych (16%) w umowach wieloletnich z ceną stałą wynosić będzie 40 euro/t.

r e k l a m a

Pfeifer & Langen oferuje 38 euro/t buraków w tej kampanii. A ile w sezonie 2023/24?

Z dotychczasowych informacji opublikowanych przez pozostałych producentów cukru w Polsce wynika, iż Pfeifer & Langen zapłaci plantatorom w kampanii 2022/2023 za każdą tonę czystych (bez zanieczyszczeń) buraków cukrowych kontraktowanych o zawartości cukru na poziomie 16% i teoretycznej stracie wydatku 2,0% nie mniej niż 38 euro/t.

Za buraki dostarczone powyżej ilości kontraktowanej plantatorzy otrzymają nie mniej niż 34 euro/t. Ponadto proporcjonalnie do zwyżki ceny za buraki kontraktowane zostanie zwiększona premia za dostawę buraków przed 1 października i po 10 grudnia oraz za okrywanie pryzm buraków cukrowych do przechowalnictwa do kwoty 5 zł/t okrytych buraków.

Do nie mniej niż 40 euro wzroś­nie cena za buraki w Pfeifer & Langen dopiero w kampanii 2023/2024.

Najwyższą cenę buraków wynegocjowali rolnicy współpracujący z KSC

Z kolei Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego działająca przy Polskiej Grupie Spożywczej (do niedawna Krajowej Spółce Cukrowej) uzgodniła w połowie czerwca br. cenę buraków kontraktowanych w sezonie 2023/2024 na nie mniej niż 45 euro za tonę przy polaryzacji 16%.

r e k l a m a

Südzucker Polska gwarantuje średnią cenę 38 euro/t buraków

W komunikacie z 11 marca  br. Südzucker Polska podało, iż w kampanii 2022/2023 gwarantuje średnią cenę buraków kontraktowanych nie niższą niż 38 euro/t (przy polaryzacji na poziomie 18%).

Magdalena Szymańska

Widziałeś już nasze video "Plantatorzy buraka cukrowego protestują przed Sudzucker i Nordzucker"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a