Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie konsekwencje niesie brak oświadczenia o przyjęciu spadku?

Jakie konsekwencje niesie brak oświadczenia o przyjęciu spadku?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 27.07.2021r.

Ponad pół roku temu zmarł mój ojciec. Chciałabym przeprowadzić po nim postępowanie spadkowe. Przeczytałam jednak w Internecie, że w ciągu 6 miesięcy od śmierci trzeba złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku, czego nie zrobiłam. Czy mogę to zrobić po upływie tego czasu? Czy można ten termin przywrócić?

r e k l a m a

Czy spadkobierca zawsze przyjmuje spadek wraz z długami?

Zgodnie z art. 1012 Kodeksu cywilnego, spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Ile czasu ma spadkobierca na oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?

Artykuł 1015 k.c. przewiduje, że oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Z reguły jest to data śmierci spadkodawcy, ale może też być późniejsza, np. data dowiedzenia się o tym, że dana osoba zmarła, lub o tym, że spadkobierca dziedziczący w pierwszej kolejności odrzucił spadek.

Czy wszystkie długi spadkodawcy przechodzą na spadkobiorcę?

Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym wyżej jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza, że spadkobierca odpowiada za długi spadkodawcy tylko do wysokości odziedziczonego majątku. Dawniej brak oświadczenia o odrzuceniu spadku lub o przyjęciu go z dobrodziejstwem inwentarza oznaczał odpowiedzialność za długi spadkodawcy całym majątkiem spadkobiercy. I wówczas dotrzymanie terminu na złożenie oświadczenia miało ogromne znaczenie. Termin ten bowiem nie podlega przywróceniu. Obecnie niedotrzymanie terminu na odrzucenie spadku nie rodzi tak poważnych skutków dla spadkobiercy.

Złożenie oświadczeń wymienionych w art. 1015 k.c. jest konieczne, jeżeli chce się przeprowadzić postępowanie spadkowe przed upływem 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Natomiast po upływie tego terminu nie ma już oczywiście takiego wymogu. To, że nie złożyła Pani oświadczenia o przyjęciu spadku, nie ma żadnego wpływu na prawo do spadku i nie grozi żadnymi konsekwencjami.

Alicja Moroz
fot. unsplash

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody