StoryEditorWiadomości rolnicze

Jakie kredyty i ulgi dla rolników poszkodowanych przez nawałnice?

28.08.2017., 12:08h
Rolnicy poszkodowani w sierpniowych nawałnicach oprócz zasiłku na odbudowę budynków będą mogli skorzystać z preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji. KRUS umożliwia także odroczenie lub umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne, gminy powinny udzielać ulgi w podatku rolnym, a ANR odroczyć lub rozłożyć na raty płatności z tytułu umów sprzedaży lub dzierżawy.
Warunkiem wystąpienia o tę pomoc jest oszacowanie strat w gospodarstwie przez komisje powołane przez wojewodów.

Kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej będą dostępne w dwóch liniach: K01 inwestycyjnej oraz K02 – obrotowej.

Ważną informacją jest, iż kredyty mogą zostać udzielone w terminie do 12 miesięcy od daty oszacowania szkód przez komisję powołaną przez wojewodę. Jeśli wartość poniesionej szkody (lub co najmniej dwóch szkód w danym roku) przekracza 30% średniej rocznej produkcji rolnej, protokół musi być potwierdzony przez wojewodę.

W przypadku, jeżeli szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej, wsparcie w postaci dopłat do oprocentowania nie będzie stanowiło pomocy de minimis w rolnictwie.

W przypadku szkód w środku trwałym innym niż uprawy rolne i zwierzęta gospodarskie, szkoda musi przekraczać 1050 zł.



W wyniku sierpniowych nawałnic poszkodowanych zostało ponad 6,5 tys. gospodarstw rolnych oraz ok. 32 tys. hektarów upraw

Co może sfinansować kredyt?

Przez wznowienie produkcji rozumie się w linii inwestycyjnej (K01) ponoszenie nakładów niezbędnych na odtworzenie środków trwałych. Kredyt można więc wykorzystać na przywrócenie funkcji użytkowych m.in. budynków: inwentarskich, magazynowo-składowych, szklarni i innych budynków i budowli wykorzystywanych do produkcji oraz urządzeń, obiektów służących do zasilania w wodę, energię elektryczną, gaz. Pieniądze z kredytu można też przeznaczyć na remont kapitalny lub zakup w miejsce zniszczonych lub uszkodzonych ciągników, maszyn, urządzeń rolniczych i urządzeń do zarządzania procesem produkcji. Dopuszcza się też zakup kwalifikowanego materiału szkółkarskiego na odtworzenie sadu lub innej plantacji roślin wieloletnich, których okres użytkowania jest dłuższy niż 5 lat, z wyłączeniem roślin na cele energetyczne. W rachubę wchodzi również zakup stada podstawowego inwentarza żywego.

Zakup może obejmować zarówno maszyny i urządzenia nowe, jak i używane, ale nie nabyte z wykorzystaniem środków publicznych (np. z kredytu preferencyjnego, unijnego wsparcia). Używane maszyny i urządzenia nie mogą mieć w dniu sprzedaży więcej niż 5 lat.

Wznowienie produkcji w ramach lini K02 (kredyt obrotowy) to przywrócenie produkcyjności poprzez zakup środków do produkcji rolnej. Są to: kwalifikowany materiał siewny i szkółkarski, nawozy mineralne, środki ochrony roślin oraz paliwa na cele rolnicze. Środkiem produkcji jest też inwentarz żywy (z wyjątkiem stada podstawowego) oraz matki pszczele użytkowe i reprodukcyjne. Kredytem obrotowym można finansować też zakup pasz treściwych, objętościowych oraz koncentratów paszowych dla zwierząt gospodarskich.


Maksymalnie na cztery lata


Kwota kredytu nie może przekroczyć oszacowanej przez komisję wysokości szkód w środkach trwałych (linia K01) lub w uprawach rolnych lub zwierzętach gospodarskich (linia K02). Od kredytobiorcy nie wymaga się wniesienia udziału własnego. Musi on jednak w terminie 3 miesięcy od pobrania pieniędzy udokumentować wykorzystanie kredytu na zakupy dokonane po dniu wystąpienia szkody. W przypadku kredytu klęskowego obrotowego (linia K02) wystarczy udokumentować 50% wydatków.

Okres kredytowania kredytobiorca ustala z bankiem w umowie. Dopłaty do oprocentowania będą udzielane na maks. cztery lata liczone od daty wystąpienia szkód.

Oprocentowanie kredytu jest zmienne. W przypadku kredytu inwestycyjnego (K01) wyniesie ono ok. 3%, obrotowego (K02) – nie mniej niż 1,5%. Kredyt K02 będzie droższy, jeśli rolnicy nie ubezpieczyli połowy areału zgłoszonego do dopłat z wyłączeniem łąk i pastwisk.

O kredyty na wznowienie produkcji będzie można pytać w: BGŻ BNP Paribas, Banku Pekao, Reiffeisen Bank Polska, Banku Zachodnim WBK, SGB-Banku oraz zrzeszonych w nim bankach spółdzielczych, Banku Polskiej Spółdzielczości oraz zrzeszonych w nim bankach spółdzielczych i w Krakowskim Banku Spółdzielczym. Banki stosują swoje opłaty, prowizje i marże, warto więc to zweryfikować.

Ulgi w spłatach

Prezes KRUS, na indywidualny wniosek rolnika, udzieli pomocy w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenia w całości lub w części bieżących składek. Wnioski o taką pomoc przyjmują placówki terenowe oraz oddziały regionalne KRUS. Będą one rozpatrywane w trybie uproszczonym w oparciu o protokoły z szacowania strat. Rolnicy, którzy mają już przyznane ulgi w spłacie należności wobec KRUS, mogą ubiegać się o zmianę terminu spłat wyznaczonych rat.

Ponadto, poszkodowani mogą występować z wnioskami do Prezesa ANR, a od 1 września 2017 r. do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, o odroczenie lub rozłożenie na raty płatności z tytułu umów sprzedaży lub dzierżawy agencyjnych nieruchomości.

W przypadku ustanowienia uchwałą Rady Ministrów programu pomocy dla rolników i producentów rolnych którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, odroczenia w płatnościach z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy, będą stosowane bez opłat i odsetek za okres odroczenia. Pomoc w ramach takiego programu może być udzielona rolnikom, w których gospodarstwach rolnych szkody z powodu tych zjawisk wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji w gospodarstwie rolnym i szkody te zostały potwierdzone protokołem komisji. Wniosek dzierżawcy o udzielenie pomocy powinien być złożony we właściwym oddziale terenowym na piśmie. Należy go odpowiednio uzasadnić i udokumentować.

Warto podkreślić, iż przygotowywany jest program pomocy dla rolników. Planuje się w nim pomoc do hektara użytków rolnych, na których wystąpiły straty w wyniku nadmiernych opadów, gradu i huraganu.

Na wniosek rolnika złożony do urzędu gminy mogą być także udzielane ulgi w podatku rolnym.

  • De minimis
    Wysokość pomocy de minimis w rolnictwie nie może przekroczyć równowartości 15 tys. euro w okresie trzech lat, tj. w bieżącym roku podatkowym i w ciągu poprzedzających go 2 lat podatkowych. W przypadku zgubienia wydanego przez instytucję zaświadczenia o udzielonej pomocy de minimis trzeba wystąpić z pisemną prośbą o wydanie duplikatu zaświadczenia. Z przedstawionych rodzajów pomocy do de minimis w rolnictwie nie wlicza się dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji, chyba, że straty w gospodarswtei wyniosły poniżej 30%.

dr Magdalena Szymańska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 11:16