Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie pieniądze nie wchodzą do spadku?

Michał Czubak
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Jakie pieniądze nie wchodzą do spadku?
Pieniądze i Prawo porady prawne
Data publikacji 26.02.2020r.

Co w tym przypadku wchodzi do spadku, a co się do niego nie wlicza? Czytelniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" pyta, czy to co otrzymał już syn z innego związku również zostanie wliczone do spadku. Odpowiada redakcyjny prawnik, Alicja Moroz.

r e k l a m a

W listopadzie ubiegłego roku zmarł mój mąż. Dopiero po jego śmierci dowiedziałam się, że miał syna z innego związku. Wiem, że jest on na równi ze mną i naszymi dziećmi uprawniony do spadku po mężu. Okazało się, że część już dostał, bo mąż upoważnił go do pobrania ze swojego rachunku w banku kwoty 25 tys. zł. Czy to zostanie wliczone do spadku? - pyta czytelniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Wypłata z konta po śmierci spadkodawcy

W myśl art. 56 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie – po swojej śmierci – wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom określonej kwoty pieniężnej. Jest to dyspozycja wkładem na wypadek śmierci. Możliwość jej uczynienia nie dotyczy rachunków wspólnych. Dyspozycja na wypadek śmierci może być dokonana tylko na rzecz następujących osób: małżonka, wstępnych, zstępnych lub rodzeństwa. Jest więc ograniczona do najbliższej rodziny zmarłego, czyli właściwie do osób będących jednocześnie spadkobiercami zmarłego posiadacza rachunku. Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może być w każdym czasie przez posiadacza rachunku zmieniona lub odwołana na piśmie.

Limity wypłat

r e k l a m a

Kwota wypłaty, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

Wypłata środków nie wchodzi do spadku

Artykuł 56 ust. 5 ww. ustawy stanowi, że kwota wypłacona zgodnie z dyspozycją nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku. Jest to wyjątek od zasady, że po śmierci posiadacza rachunku środki znajdujące się na nim wchodzą do spadku po posiadaczu rachunku. Drugi taki wyjątek przewiduje art. 55 ust. 1 pkt 1). Prawa bankowego, zgodnie z którym w przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku.

Prawo do tej wypłaty przysługuje osobie, która przedstawiła rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów – w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody