Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Kara za wypalanie traw to nawet 20 tys. zł grzywny i utrata dopłat bezpośrednich

Michał Czubak
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Kara za wypalanie traw to nawet 20 tys. zł grzywny i utrata dopłat bezpośrednich
Pieniądze i Prawo Pieniądze
Data publikacji 09.03.2022r.

W związku ze sprzyjającą aurą pogodową wiele osób rozpoczęło porządki wiosenne na posesjach, działkach ogrodowych oraz na polach. W tym okresie wyraźnie wzrasta również ilość pożarów traw na łąkach, nieużytkach i poboczach dróg. ARiMR przypomina, że za wypalanie kar grozi surowa kara i utrata dopłat.

Sezon na wypalanie traw rozpoczęty

Każdego roku na przełomie zimy i wiosny dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Bardzo szkodzi to środowisku i stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

r e k l a m a

Wypalanie łąk, pastwisk, ugorów i trzcinowisk jest praktyką niebezpieczną dla życia, zdrowia i mienia, zakazaną, a także nieuzasadnioną agrotechnicznie. Podczas pożaru zniszczona zostaje warstwa życiodajnej próchnicy, giną zwierzęta oraz mikroorganizmy odpowiadające za równowagę biologiczną.

Pomimo trwających kampanii zarówno ze strony Agencji oraz Państwowej Straży Pożarnej, liczba pożarów jest znaczna. Stąd sięgnięcie przez Agencje po bardziej drastyczne kroki, jak kary finansowe dla rolników.

r e k l a m a

20 tys. złotych kary

Wypalania traw zakazują przepisy ustaw o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść 5-20 tys. zł. To tylko jedna storna medalu, jest jeszcze inna, znacznie bardziej dotkliwa, bo dotyczy kary pozbawienia wolności do 10 lat. Tak może się stać, gdy w wyniku pożaru spowodowanego wypalaniem traw dojdzie do sprowadzenia zagrożenia dla wielu osób lub zniszczenia mienia dużych rozmiarów.

Kary od ARiMR

Prawo do nakładania kar ma również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. By ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe PROW, rolnicy są zobligowani m.in. do niewypalania gruntów rolnych.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

6,55 zł SPRAWDŹ

Za nieprzestrzeganie tego zapisu grozi nałożenie kary finansowej zmniejszającej wszystkie otrzymywane płatności od 1 proc. wzwyż – w zależności od stopnia winy rolnika. Wyższe kary przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne. Muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić beneficjenta całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe nieprzestrzeganie zakazu wypalania traw.

137 rolników ukaranych

Choć pożary traw to częste zjawisko w okresie wiosennym, to nie zawsze stoją za tym rolnicy.

Od 2015 r. ARiMR za wypalanie gruntów rolnych nałożyła sankcje na 137 rolników. Warto jednak podkreślić, że w ostatnich latach takich przypadków było jedynie od kilku do kilkunastu.

Apel strażaków

W związku z prognozowanym ociepleniem oraz słoneczną pogodą, która sprzyja wiosennym pracom porządkowym strażacy zwracają się z apelem o zrezygnowanie z niechlubnej praktyki i przyzwyczajeń dotyczących wypalania suchej trawy i innych pozostałości roślinnych.

Michał Czubak
Fot. arch. red.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a