Kiedy emeryt nie może otrzymać pełnego świadczenia z KRUS?

Od czasów szkoły średniej pracowałam w gospodarstwie rolnym, początkowo u rodziców, a potem u męża, który otrzymał gospodarstwo w darowiźnie od rodziców. Mam skończone 60 lat i ponad 30 lat ubezpieczenia rolniczego, ale otrzymuję bardzo niską emeryturę bez części uzupełniającej. Jest to kwartalnie ok. 600 zł. Tak niskie świadczenie wynika z faktu, że mąż jest właścicielem gospodarstwa rolnego i mimo próśb, nie chce się go pozbyć. Z uwagi na złe relacje z mężem, moja sytuacja finansowa jest trudna. Pomagają mi dzieci, które pracują poza gospodarstwem. Dlaczego mąż, który był nauczycielem i płacił ubezpieczenie w ZUS, może otrzymywać pełną emeryturę i dodatkowo posiadać gospodarstwo rolne, a ja nie mogę otrzymać świadczenia w pełnej wysokości?
r e k l a m a
Kiedy emerytura rolnicza może zostać zawieszona częściowo lub w całości?
- części uzupełniającej emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy,
- emerytury lub renty inwalidzkiej z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin w części równej 95% emerytury podstawowej – i obejmuje całość lub określony ułamek tej części świadczenia.
Z kolei ust 3 art. 28 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wskazuje, że wypłata ulega zawieszeniu w całości, jeżeli emeryt lub rencista nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej. Problem polega na brzmieniu ust. 4, który określa, że uznaje się, iż emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego, nie uwzględniając:
- gruntów wydzierżawionych na podstawie umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków, osobie niebędącej:
- małżonkiem emeryta lub rencisty,
- jego zstępnym lub pasierbem i ich małżonkiem,
- osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym i jego małżonkiem,
- gruntów trwale wyłączonych z produkcji rolniczej na podstawie odrębnych przepisów, w tym zalesionych gruntów rolnych;
- gruntów i działów specjalnych należących do małżonka, z którym emeryt lub rencista zawarł związek małżeński po ustaleniu prawa do emerytury lub renty rolniczej z ubezpieczenia;własności (udziału we współwłasności) nieustalonej odpowiednimi dokumentami urzędowymi, jeżeli grunty będące przedmiotem tej własności (współwłasności) nie znajdują się w posiadaniu rolnika lub jego małżonka.
Nierówne traktowanie płatników KRUS i ZUS
r e k l a m a
dr hab. Aneta Suchoń