StoryEditorPorady prawne

Kiedy gmina może odmówić zwolnienia z podatku rolnego?

23.05.2019., 06:05h
Kupiliśmy działkę rolną. Zawarliśmy z właścicielami umowę przedwstępną, a później ostateczną. Po zawarciu pierwszej umowy zaczęliśmy obrabiać działkę i okazało się, że z tego powodu straciliśmy prawo do ulgi w podatku rolnym. Urząd gminy uzasadnia decyzję odmowną tym, że działka w momencie sprzedaży była już w naszym posiadaniu, a więc nie nastąpiło powiększenie gospodarstwa. Czy słusznie?

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4a ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, zwalnia się od podatku rolnego grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha, będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży.

Jeżeli grunty rolne w dacie ich nabycia były w posiadaniu (użytkowaniu, trwałym zagospodarowaniu) nabywcy, nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia, o którym mowa wyżej. Grunty takie wchodzą już bowiem w skład gospodarstwa rolnego i ich nabycie nie powoduje jego powiększenia ani utworzenia nowego. 

Zgodnie z art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego, umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły. Natomiast, zgodnie z art. 158 k.c., umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do...

Pozostało 43% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 00:27